Zawodnicy SKK Sokół sięgają po laury

Październikowe starty zawodników Sokólskiego Klubu Kolarskiego skupiły się na kolarstwie torowym i przełajowym. Na początku miesiąca kilkuosobowa reprezentacja pojechała na tor do Pruszkowa na mistrzostwa młodzików. Dwa tygodnie później areną zmagań stał się Supraśl i Białystok, gdzie młodzi kolarze z Sokółki sprawdzili się na ogólnopolskim wyścigu w kolarstwie przełajowym, mającym rangę mistrzostw województwa podlaskiego i podczas Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie (7 października).

- Jesteśmy nowicjuszami w tej dziedzinie kolarstwa z prozaicznych powodów - brak jest w okolicy krytego toru kolarskiego, ale też tradycji i specjalistycznego sprzętu. Zawodnicy ścigają się na zupełnie innych rowerach niż te, którymi jeździ się na szosie. Choć nie przeszkodziło to nam nawiązać rywalizacji z najlepszymi. Należy dodać, że zawody odbywały się na nowoczesnym i jedynym w Polsce torze kolarskim w Pruszkowie, a to dodatkowy bodziec, który dodawał skrzydeł - stwierdza Piotr Kirszpa, trener zawodników z Sokólskiego Klubu Kolarskiego "Sokół"

Podczas zmagań na pruszkowskim torze Dawid Żygieło uplasował się na 6. pozycji w wyścigu młodzików na 250 m. Zanotował też świetny wynik w sprincie, wygrywając kwalifikacje, następnie dochodząc aż do finału w systemie pucharowym (jeden na jednego). Ostatecznie wywalczył srebrny medal mistrzostw.

Ponadto drużyna w składzie Dawid Żygieło, Radosław Struczewski, Sebastian Sawoń i Piotr Struczewski zajęła 2. miejsce w wyścigu drużynowym młodzików (2km). Chłopaki startowali też indywidualnie i notowali dobre lokaty.

- Bardzo dobre wyniki osiągnęliśmy na rowerach wynajętych z wypożyczalni, które są zdecydowanie wolniejsze od używanych przez konkurencję. Nie ukrywamy, że naszym priorytetem zawsze była i jest szosowa odmiana kolarstwa i na niej się skupiamy - komentuje Piotr Kirpsza.

Wyścigi w kolarstwie przełajowym w Supraślu i Białymstoku (20 i 21 października)

Pierwszego dnia, w sobotę, odbył się Ogólnopolski Wyścig w Kolarstwie Przełajowym o Puchar Burmistrza Supraśla. Zawody te stanowiły również mistrzostwa województwa podlaskiego w tej dziedzinie kolarstwa.

W kategorii Żak nie miał sobie równych Jaś Kaźmierowski, który wywalczył 1. miejsce. W kategorii Młodzik na 4. pozycji uplasował się z kolei Piotr Struczewski, a na szóstym Kacper Trochim. Radosław Struczewski ścigający się w kategorii Junior Młodszy nie zdołał ukończyć wyścigu. 11. miejsce wywalczył z kolei Jakub Mozolewski startujący w Elicie.

Niedziela to zmagania pod znakiem Pucharu Polski w Kolarstwie Przełajowym na białostockich Dojlidach. Swoją znakomitą dyspozycję i pełną dominację po raz drugi potwierdził Jaś Kaźmierowski, który stanął na najwyższym stopniu podium i założył na szyję złoty medal tych wysokiej rangi zawodów. 7. miejsce w tej kategorii wiekowej wywalczył zaś Jakub Deputat.

Bliska pełnego sukcesu była Nikola Gliniecka, która o kilkanaście sekund przegrała bój o pierwsze miejsce w kategorii Żaczka. Musiała więc zadowolić się srebrnym medalem.

Na 9. miejscu w kategorii Młodzik uplasował się Piotr Struczewski. Dawid Żygieło był czwarty, a Radosław Struczewski ósmy w wyścigu Juniorów młodszych.

- Sezon przełajowy 2018/2019 trwa od jesieni do stycznia. Ta dyscyplina charakteryzuje się tym, że trasa wiodąca po krętych okrążeniach z wieloma nawrotami o długości przeważnie około 2-3 km zawiera elementy i przeszkody, na których zawodnik zeskakuje z roweru i pokonuje je biegiem lub przeskokiem. Są to wyścigi dość krótkie, ale bardzo dynamiczne. Zalążek takiej trasy znajduje się na Osiedlu Zielonym w Sokółce, gdzie najmłodsi zawodnicy klubu stawiają swoje pierwsze kroki w drodze do wielkiej kariery sportowej - mówi Piotr Kirpsza, trener SKK Sokół

Maratony Kresowy 2018

Tymczasem na początku października dobiegł końca cykl szesnastu wyścigów MTB z serii Maratonów Kresowych. Na brawa zasługuje postawa zarówno Nikoli Glinieckiej, która uplasowała się na 1. miejscu w klasyfikacji generalnej wyścigu Mini, jak i Jasia Kaźmierowskiego, który odebrał puchar za drugie miejsce w "generalce" (również Mini).

Młodzi zawodnicy z SKK Sokół cały sezon pracowali też na drużynowy sukces, którym jest 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, które stało się udziałem klubu kolarskiego z Sokółki."

Mariusz Bykowski, Zdjęcia: J. Kaźmierowski