„Z wizytą w krainie Pitagorasa” - Uczniowie ZS w Sokółce w ramach mobliności odwiedzili Grecję

„Z wizytą w krainie Pitagorasa” - Uczniowie ZS w Sokółce w ramach mobliności odwiedzili Grecję

Zespół Szkół w Sokółce  od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. realizował przedsięwzięcie w ramach „Ponadnarodowej mobilności uczniów”, współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Na realizację przedsięwzięcia szkoła pozyskała dofinansowanie w wysokości 248 442,00 PLN.

Realizacja projektu nr 2020-1-PMU-3273 „Z wizytą w krainie Pitagorasa” dobiegła końca.
Od 26 września 2021 r. do  9 października 2021 r. 31 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Sokółce wraz z 4 opiekunami (nauczycielami LO) uczestniczyło w zagranicznej mobilności do Grecji do przepięknej miejscowości Platamonas. Wyjazd poprzedzony był zajęciami przygotowawczymi, m.in. z języka angielskiego, kulturowymi oraz psychologiczno-społecznymi.


Nowe możliwości
Projekt „Z wizytą w krainie Pitagorasa” dał uczniom Zespołu Szkół w Sokółce nowe możliwości rozwoju. Uczniowie, którzy w nim uczestniczyli, rozwinęli w sobie wiele cech, które w życiu zawodowym i osobistym będą dla nich kluczem do sukcesu, tj. samodzielność, umiejętność rozwiązywania problemów, odpowiedzialność, wszechstronność, zaradność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole. Bardzo ważnym aspektem projektu było rozwinięcie kompetencji i umiejętności językowych. Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie poszerzyli zasób słownictwa, podnieśli poziom umiejętności komunikacyjnych oraz przełamali strach przed rozmową w języku obcym. Program merytoryczny wyjazdu wpisywał się w program nauczania i podstawę programową realizowaną w naszym Liceum, co zapewniło uczniom jeszcze bardziej efektywny rozwój.


Szansa integracji
Projekt miał też na celu integrację uczestników, zarówno ze sobą, jak i z grecką młodzieżą. Pierwszą próbą integracji była gra terenowa w miejscu pobytu – Platamonas. Uczestnicy gry zostali podzieleni na grupy i otrzymali zestaw zadań do wykonania. Każde zadanie zakładało zapoznanie się z tamtejszą kulturą, gastronomią czy tradycją.

Spotkanie z grecką kulturą
Już trzy dni po przyjeździe do Grecji grupa licealistów wraz z opiekunami wyjechała na pierwszą wycieczkę poza miasteczko Platamonas. Celem zwiedzania było wiekowe miasto – Saloniki. Uczniowie od razu po przyjeździe do miasta wyruszyli do portu salonickiego. Zapoznali się z flagowymi zabytkami miasta, takimi jak ,,biała (krwawa) wieża”, czy też pomnik wielkiego zdobywcy – Aleksandra Macedońskiego. Następnie uczniowie zwiedzili Katedrę świętego Demetriusza. Oprowadzeni przez przewodnika, zachwycali się pięknem antycznej katedry oraz jej ogrodów. Znalazł się również czas na swobodny spacer po Salonikach. Uczniowie fotografowali salonickie walory, skosztowali lokalnej kuchni oraz zakupili swoje pierwsze greckie pamiątki. W trakcie pobytu w Grecji młodzież kształtowała wiedzę o innej kulturze i tradycji. Uczestnicy projektu odbyli wyprawę do Monastyru Prawosławnego w Meteorach, a także płynęli promem na wyspę Skiathos.


Edukacja i rekreacja
Co trzeci dzień uczniowie i opiekunowie, czas przeznaczali na korzystanie z walorów pogodowych oraz piękna tamtejszych plaż. Ponadto młodzież zdobywała wiedzę  z zakresu przedsiębiorczości. Uczniowie LO w Sokółce byli uczestnikami warsztatów w jednej z pobliskich wsi. Odwiedzili lokalnego szefa kuchni oraz baristów. Uczestnicy projektu nabyli tym samym nowe doświadczenia oraz możliwości.

Efekty mobilności
Doświadczenia i kompetencje zdobyte podczas mobilności w ramach projektu „Z wizytą w krainie Pitagorasa” są bezcenne, motywują do dalszej nauki i na zawsze pozostaną w pamięci jej uczestników.

Opracowali:
Augustyn Jackiewicz, ucz. kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Sokółce,
Anetta Zubrzycka, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.