Z cyklu – PRZYPOMINJAKA…

Z cyklu – PRZYPOMINJAKA…

Skończyło się lato… dni są coraz krótsze, noce chłodniejsze. Króluje już babie lato… Jesienią ludzie nostalgicznie spoglądają na przemijające życie. Dobry to czas by przystopować. Wakacje już za nami, urlop w większości myślę, super wykorzystany. Czas ten był dobrze rozplanowany - wyjazd nad morze, wspinaczka w góry, żeglowanie, Mazury, relaks na działce… To już za nami, a czy przy tym wszystkim, pamiętasz o tym co najważniejsze? Twoje ciało muśnięte letnim słońcem każdego dnia domaga się coraz większej uwagi, nie tylko potrzebujesz pielęgnacji. Spójrzcie na swój KALENDARZ, czy macie już ustaloną i zapisaną datę kontrolnych BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH?
PANIE - obowiązkowo USG piersi, mammografię. PANOWIE, zróbcie chociażby badanie prostaty, antygen PSA… zróbcie podstawowe wyniki badań z krwi.
Ludzie jesteście najważniejsi! Nikt tak nie zadba o Was, jak Wy sami o siebie. Chcecie planować następne wakacje, wyjazdy? A jakie macie plany i pomysły na zdrowe i lepsze życie? Choroba nigdy nie pyta, czy masz na nią czas, czy jesteś młody, czy stary, czy zajęty karierą, dziećmi, pracą, budową domu, czy masz pieniądze… Zawsze myślisz, że to mnie nie spotka. A jednak choroba wchodzi jak nieproszony gość i rozwala jak TORPEDA uporządkowane życie. Choroba wszystko ma gdzieś!
Początek października to piękne oblicze natury, kiedy zielone palety barw zmieniają się w odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni… Pójdźcie na spacer do lasu, do parku. Przyjrzyjcie się naturze, przyjrzyjcie się niby zwykłym a jednak jakże niezwykłym zjawiskom - wędrówkom zwierząt, precyzyjnie zaplanowanym odlotom ptaków… Zauważycie, że nawet upadłe drzewo potrafi od nowa zapuścić korzenie bo tak ma silną wolę życia… Obserwujcie pajęcze sieci, których teraz jest mnóstwo. To one pokazują swoją wielką moc i siłę… CIEKAWOSTKA - naukowcy już od dawna uważali, że pajęczyna jest naturalnym cudem… ta cieniutka, delikatna, czasami prawie niewidoczna, pajęcza nić jest dwa razy mocniejsza od stali i imponująco elastyczna, ma wiele właściwości wykorzystywanych w przemyśle, a nawet właściwości lecznicze… Wiele głów myślało i próbowało odtworzyć sztucznie pajęczą nić, jej wyjątkową strukturę i zdolność do stałego utrzymywania naprężenia. Niestety, jeszcze się nie udało… Pająk - takie małe stworzenie, a robi takie cuda!
A Ty, co dzisiaj zrobiłeś by zachować nasz CUD - ludzkie ŻYCIE?
Zacznij od SIEBIE. Badaj się sam regularnie, a jeśli kogoś kochasz - dopilnuj też jego.
Przesyłam Wam jesienne pozdrowienia idąc przez szeleszczące liście w parku, gapiąc się na kolory jesieni i przypominam o tej prostej zasadzie: PROFILAKTYKA ZAPOBIEGA CHOROBOM, BADAJ SIĘ REGULARNIE, DZIAŁAJ, NIE PRZEGAP TEGO, CO NAJWAŻNIEJSZE, PLANUJ ZDROWE I LEPSZE ŻYCIE!

Barbara Wnukowska
#rakwmalymmiescie


*Materiał przygotowany w ramach profilaktyki nowotworowej, którą realizuje Powiat Sokólski.
 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.