XXIX Konkurs na tkaninę dwuosnowową Janów 2021

XXIX Konkurs na tkaninę dwuosnowową Janów 2021

12 września, w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie , podczas Festiwalu „Janowskie Święto Tkactwa i tradycji” miało miejsce podsumowanie XXIX Konkursu na tkaninę dwuosnowową.

Temat tegorocznej edycji : „W kręgu tradycji – tkanina inspirowana dywanem z XVIII w.”

Jury, w którego skład wchodzili eksperci z dziedziny etnografii i plastyki, oceniało 10 dywanów i 2 makaty zgłoszone do konkursu. Poziom prac był niezwykle wysoki i wyrównany. Każda z twórczyń w indywidualny sposób zinterpretowała temat konkursu, a połączenie wzorów tradycyjnych mazurskich z wzorami janowskimi stanowi nową wartość artystyczną i kompozycyjną w tkactwie dwuosnowowym. Komisja z dużym zadowoleniem obserwuje rozwój artystyczny młodego pokolenia tkaczek janowskich oraz podkreśla konieczność kontynuacji konkursu w kolejnych latach.

Konkurs został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie w ramach realizacji zadania  „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Wyniki XXIX konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2021:

I nagroda 

Karolina Radulska
Ludgarda Sieńko

II nagroda  

Alicja Kochanowska
Helena Pryzmont
Danuta Radulska

III nagroda

Lucyna Kędzierska
Teresa Pryzmont
Bernarda Rość

Wyróżnienia

Helena Gołko
Agnieszka Iwanicka
Sabina Knoch
Jadwiga Możejko

Wystawę tkanin konkursowych można zobaczyć w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie przy ul. Białostockiej 14, do 15 października 2021r.

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.