XX Sesja Rady Powiatu Sokólskiego

XX Sesja Rady Powiatu Sokólskiego

Podczas czerwcowej Sesji Rady Powiatu Radni obradowali nad wieloma sprawami. Znalazły się wśród nich między innymi: problem Karcz, stan wód w powiecie, przedszkole specjalne przy SOSW.

Na obradach obecny był Lech Januszko zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który udzielił zebranym informacji o stanie środowiska na obszarze powiatu. Omówił problem składowiska odpadów w Karczach:
- Wojewódzki Inspektor w ubiegłym roku wydał dwie decyzje, które miały niejako zakończyć prowadzone niezgodnie z prawem procesy unieszkodliwiania odpadów na terenie składowiska w Karczach. Jedna decyzja dotyczyła nieprawidłowo prowadzonej rekultywacji starej kwatery. (…) Jeżeli chodzi (…) o nowe składowiska, dochodziło tam do wielu naruszeń. (…) Zakazany jest dowóz nowych odpadów. (…) Mamy jednocześnie informację niepokojącą, że spółka Landfill przystąpiła do budowy kolejnego pola składowego, opierając się na dawno, dawno temu wydanym pozwoleniu.
Pan Lech Januszko poruszył też inne problemy, odpowiadając na pytania Radnych. Został on m.in. poproszony o komentarz na temat złego stanu wód w powiecie. Stwierdził, że w porównaniu z poprzednimi latami stan wód nie uległ pogorszeniu, tylko zmienił się sposób jego oceniania.

Radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie zamiaru założenia przedszkola specjalnego w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce. Potrzebę stworzenia takiej placówki podkreślał Starosta Piotr Rećko:
-Im wcześniej zaczniemy pracować z małymi dziećmi, tym lepsze będą efekty. I to potwierdzają specjaliści.

Radni obradowali również nad zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego trzech jednostek szpitalnych: SP ZOZ-u w Sokółce, SP ZOZ-u w Dąbrowie Białostockiej i SP ZPO w Krynkach. W trakcie obrad pojawił się temat zeszłorocznego audytu w szpitalu w Dąbrowie Białostockiej, który to temat podjął Radny Jarosław S. Hołownia.
Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym w sokólskim szpitalu największy zysk wygenerował oddział chirurgii ogólnej, a największe straty wiążą się z funkcjonowaniem oddziału ginekologicznego. Natomiast SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej może się pochwalić stabilną sytuacją finansową. Zaś SP ZPO w Krynkach ma dodatni wynik finansowy i dochody wyższe od planowanych.

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przypomniała o inwestycjach Powiatu Sokólskiego w 2015 roku. Wspomniała o budowie i przebudowie dróg, wydatkach na oświatę czy pomoc społeczną, promocję, kulturę. Stwierdziła, że budżet Powiatu w 2015 roku zamknął się deficytem pokrytym wolnymi środkami z lat ubiegłych.
Podczas sesji Radni również udzielili absolutorium dla Zarządu Powiatu.

 

 

Zdjęcia


Tagi:Sokółkaradnipowiat sokólskiisokolkasokolkatvrada powiatusesja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.