Wycieczka plenerowiczów doliną Łosośny

Wycieczka plenerowiczów doliną Łosośny

Wróćmy ostatni raz w tym roku do I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego "Dolina Łosośny" pod patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. Pod koniec pobytu plastyków na terenie powiatu sokólskiego, kiedy zdarzył się jeden z niewielu pogodnych dni podczas pleneru, Państwo Helena i Leonard Drożdżewicze zrobili artystom niespodziankę i porwali ich na wycieczkę po dolinie Łosośny. Trasa wiodła przez dziewicze łąki doliny oraz rozsiane po niej wioski. Pierwsza faza osadnictwa na tych ziemiach sięga wczesnej epoki żelaza.
Plenerowicze zwiedzili położony w Łosośnie Małej dwór modrzewiowy z 1720 r., wzniesiony na zboczu wzgórza, z pięknym widokiem na dolinę rzeczki Łosośna. Należy on do najciekawszych podlaskich dworów i prawdopodobnie jest najstarszy w Polsce. "(...) Ostatnim przedwojennym właścicielem Łosośny był syn Emiliana Stanisław Bilmin, hallerczyk, który jako kapitan 44 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, odznaczony został dwukrotnie orderem Virtuti Militari podczas wojny w 1920roku. W 1939 roku już jako major został aresztowany i internowany w Kozielsku. Zginął tak jak reszta polskich oficerów w Katyniu. Wiktoria Bilmin przeżyła 95 lat, mieszkając praktycznie przez cały czas w modrzewiowym dworze.(...)" cytat z artykułu Magdaleny Grassman o wyjątkowym dworze w Łosośnej. Polecamy przyjrzeć się bliżej ciekawej historii wspaniałego zabytku położonego na naszej sokólskiej ziemi.
Artyści dotarli do samego pasa granicznego z Białorusią, gdzie obserwowali siedzące na drzewach pogranicznych czaple. Nie umknęli też naszym niezawodnym funkcjonariuszom straży granicznej, którzy w mgnieniu oka wyrośli spod ziemi i w miły, zabawny aczkolwiek profesjonalny i rzetelny sposób skontrolowała wszystkich uczestników wycieczki, co było niezapomnianą przygodą. Z takimi służbami możemy czuć się bezpieczni!
Kolejnym przystankiem była Klimówka z uroczym kościołem i widokiem na Bilminy skąd z dziada-pradziada pochodzi Pani Wiktoria Tołłoczko-Tur opiekun artystyczny pleneru, która z miłości do swoich rodzinnych stron postanowiła tu właśnie zorganizować plener i zaprosić przyjaciół-artystów. Przedsięwzięcie to mogło dojść do skutku dzięki wsparciu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko i miłośników sztuki Państwu Drożdżewiczom.

Patrycja Anastazja Zalewska

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.