Wspominali pamięć świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspominali pamięć świętych Apostołów Piotra i Pawła


Niewielka samogródzka cerkiew obchodziła wczoraj święto swoich patronów, Piotra i Pawła. Zgodnie z obrządkami wschodnimi, właśnie 12 lipca odwiedza ją mnóstwo parafian, wiernych z dalszych stron, samorządowców, mundurowych i turystów.
Nabożeństwo poprzedził Moleben, podczas którego dokonano małego poświęcenia wody. Tegoroczne uroczystości były szczególnie ważne z uwagi na wizytę w miejscowej parafii JE Najprzewielebniejszego Andrzeja, biskupa supraskiego. Przewodniczył on Boskiej Liturgii z licznie zebranym duchowieństwem z Diecezji Białostocko-Gdańskiej, z Warszawsko-Bielskiej i ojcem Karolem z Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Modlitwie zaś towarzyszył chór pod kierownictwem m. Anny Cyrkun. Biskup podczas kazania podkreślił, że Apostołowie Piotr i Paweł mają pierwszeństwo wśród innych apostołów, dlatego nazywani są pierwowierchowymi, a to za sprawą głębokiej wiary w Chrystusa i miłości do Boga.
- A jeżeli my będziemy naśladować te wzorce i cechy świętych możemy stać się również pierwowierchowymi. Z każdego takiego święta powinniśmy wynieść coś dla siebie, dla swojej duszy i swego zbawienia – dodał.
Słów kazania wysłuchali zarówno miejscowi jak i przyjezdni wierni oraz zaproszenie goście. Wśród nich obecni byli min.: Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski, Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, przedstawiciele służb mundurowych, wójtowie pobliskich miejscowości.
Po zakończonej liturgii odbyła się świąteczna procesja wokół świątyni.
Ksiądz Adrian Charytoniuk, proboszcz parafii w Samogrodzie korzystając z okazji złożył życzenia imieninowe Piotrom i Pawłom, którzy zarówno dziś, jak i 13 dni temu obchodzili swoje święto.
- Niech Apostołowie Piotr i Paweł towarzyszą wam przez całe życie i pomagają wam w zdrowiu osiągnąć zbawienie – mówił.
SM
Fot. Marcin Pogorzelski
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.