Wernisaż wystawy fotografii, których bohaterkami są Amazonki

Wernisaż wystawy fotografii, których bohaterkami są Amazonki

W piątkowe popołudnie 18 czerwca 2021 r., w sokólskim Klubie Senior+ odbył się wernisaż długo wyczekiwanej (z powodów pandemii) wystawy fotografii artystycznych, których bohaterkami są Amazonki z całej Polski. Wśród pięknych, silnych kobiet znalazły się również dwie białostoczanki i nasza Basia – sokółczanka Barbara Wnukowska, która sama zmagała się z chorobą i od lat oswaja nam tematu nowotworu i wagę profilaktyki.

Spotkanie rozpoczęła i prowadziła Magdalena Jakubowska Event Manager, liderka projektu „Era Nowych Kobiet” na województwo podlaskie, pochodząca z Sokółki. “Dzisiaj otwieramy wystawę związaną z akcja prozdrowotną pt. “Pomacaj się”. Można powiedzieć, że jest to fotorelacja, w której brało udział około 100 kobiet. Jedną z bohaterek tej akcji jest sokółczanka Barbara Wnukowska. Jest mi niezmiernie miło, że spotykamy się tutaj, w Sokółce ponieważ takie Eventy odbywają się głównie w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Gliwicach. Dziś możemy obejrzeć te prace w Sokółce i porozmawiać o tym bardzo trudnym temacie. W imieniu Basi i nas wszystkich, chciałabym bardzo podziękować Panu Staroście Piotrowi Rećko i całemu Powiatowi Sokólskiemu za lokalne dofinansowanie tej akcji, bo dzięki temu możemy dzisiaj oglądać te prace, przybliżyć ten trudny problem, zorganizować spotkania dotyczące profilaktyki nowotworu…” – mówiła Pani Magdalena Jakubowska.

Wystawa podsumowuje etap kampanii prozdrowotnej pt. #PomacajSie, poświęconej profilaktyce nowotworu raka piersi, którą lokalnie wspiera Powiat Sokólski. Zarząd Powiatu Sokólskiego dofinansował kampanię lokalnie (październik 2020 r.), a Starosta Sokólski Piotr Rećko objął wydarzenie patronatem honorowym. W przyszły czwartek odbędą się spotkanie z młodzieżą dot. profilaktyki nowotworów, które stanowią część kampanii prozdrowotnej prowadzonej przez Powiat Sokólski. W spotkaniu weźmie udział Barbara Wnukowska, Marszałek Województw Podlaskiego Wiesława Burnos oraz pielęgniarki z Białostockiego Centrum Onkologii.

Barbara Wnukowska została powitana przez gości gromkimi brawami. “Tak jak zawsze, w swojej Małej Ojczyźnie jest najtrudniej mówić o swoim życiu… Złudnie może prowadziłam swoje relacje na Facebooku, bo zawsze byłam umalowana, uśmiechnięta i pięknie ubrana. Starałam się, żeby moje zdjęcia były nadzwyczaj piękne. Założyłam sobie, że ja zmienię to miasto, złamię przekonanie – że rak to jest wyrok, że od raka się umiera, że nic ci już nie wypada, nigdzie nie chodzimy, leżymy, leczymy się i nic więcej… Miałam najgorszą z wersji  HER 2 +3. Jest to rak bardzo złośliwy, najgorszy, który daje przerzuty i najprawdopodobniej będę przechodziła ponowną walkę więc z uśmiechem podchodzę do tego, bo życie i tak sprawia niespodzianki… Zapisujemy sobie wizytę do fryzjera, do kosmetyczki, na spotkanie. Czy ktoś zapisuje wizyty na  badania, tomografię, USG? Czy z koleżanką ktoś się wybrał z okazji imienin – zamiast kupić jej jakiś gadżet, na badania, czy ktoś o tym pomyślał? Kampania ma kontrowersyjną nazwę “Pomacaj się”. Dziewczyny, które stworzyły tę kampanię w 2019 r. nie miały globalnego założenia, a mimo to w ciągu dwóch lat od jej rozpoczęcia rozwinęła się z niej gigantyczna, niesamowita rzecz. Nasz miasto Sokółka powinno być dumne, że gościło bilbord promujący ją… Kampania ma na celu uświadomienie, że profilaktyka autentycznie ratuje życie, że my jesteśmy dla siebie lekarzami pierwszego kontaktu, bo znamy swoje ciało, swoje dobre samopoczucie. Jeżeli cokolwiek się dzieje i ty wiesz, że jest z tobą coś nie tak, nawet jeśli masz dobre wyniki badań – nie ufaj mimo wszystko temu, brnij dalej , bo czujesz, że coś ci może być. Jeżeli w porę zareagujesz, uwierz mi, nie stracisz włosów, nie przejdziesz chemioterapii, mastektomii, radioterapii, tego wszystkiego co przeszłam ja. Zaufajcie sobie, bo ja zaufałam intuicji. 

Dziewczyny robią te zdjęcia żeby wam pomóc, one wszystkie są uśmiechnięte, mają blask w oczach, bo wiedzą, że takie zdjęcia dotrą do takiego miasta, do kobiety, która się boi. Chcą też przypomnieć, że teraz na raka chorują również kobiety ciężarne. Kiedyś funkcjonował mit, że ciąża chroni przed rakiem, a także mit, że kobiety karmiące nie mogą mieć raka – to jest bzdura. Wśród dziewczyn na zdjęciach są te, które były w ciąży, karmiły, urodziły… Więc jeśli czujemy, że coś jest nie tak, brnijmy aż odnajdziemy powód naszych dolegliwości – żeby żyć, bo życie jest zbyt piękne i zbyt krótkie żeby pozwalać sobie na taką ignorancję swojego zdrowia…” – mówiła NASZA Basia, po czym przekazała głos Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko: “… Wiem jak ciężko walczy się z chorobą i jak ważna jest profilaktyka. Wiem też jak trudno jest się pogodzić z samym sobą kiedy choroba nas zmienia. Widziałem moją siostrę, która chorowała na bardzo ciężką chorobę i widziałam to jak z pięknej kobiety przeobraża się w osobę równie piękną wewnętrznie. W momencie choroby stała się bardzo uduchowioną osobą i to jej piękno zewnętrzne i wewnętrzne wręcz z niej promieniowało na otoczenie. Stąd też wiem jak ważne jest to, żebyśmy na każdym etapie swojego życia – w zdrowiu i w chorobie, mieli obok siebie osoby życzliwe, ale też żebyśmy nie dopuszczali do tego, aby ta choroba do nas przyszła. Wiem jak ważne jest to żebyśmy żyli zdrowo, promowali zdrowy styl życia, ale też dbali o profilaktykę – badania, ale również oswajali się – tak jak te fotografie oswajają nas, z chorobą… Uwielbiam was za to co robicie. To jest istotne, żeby krzyczeć na każdym kroku – czy to z bilbordu, zdjęć, czy z Facebooka, tak jak Basia z Magdą krzyczą, czy jak Aneta z naszej gazety lokalnej – badajmy się, mówmy o tym, “prowadźmy je za rękę do lekarzy”… Co jeszcze chcę powiedzieć – kobiety są zawsze prekursorami, kierują nas mężczyzn w stronę prawdziwego życia i inspirują nas żebyśmy my też się badali w kierunku raka chociażby prostaty…” – mówił Starosta Piotr Rećko. Tu słowo wtrąciła Barbara Wnukowska: “ Zaczęłam od kobiet, ale zadbałam też o mężczyzn i akcja nazywa się równie kontrowersyjnie – “Badaj jajka”.”

“Humani nihil a me alienum puto…” – kontynuował Starosta Sokólski Piotr Rećko i zaproponował, aby kolejne spotkanie zorganizować dla mężczyzn, w celu promocji profilaktyki chorób głównie im zagrażających. Starosta Podziękował Basi Wnukowskiej za niezwykła odwagę bycia kobietą i pokazywania tego na każdym etapie, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie, ale też za zarażanie wszystkich oswajaniem raka, naciskiem na profilaktykę chorób, za pozytywną energię i dobro, które roztacza wokół siebie. Podziękowania popłynęły również w stronę Magdaleny Jakubowskiej. 

Barbara Wnukowska wielokrotnie podkreślała olbrzymią rolę psychiki w walce z chorobą nowotworową. W kolejnej części wernisażu przeszła do przedstawienia bohaterek zdjęć, opowiadając ich historię i okoliczności w jakich podjęły decyzję o wzięciu udziału w sesji fotograficznej. Krótkie cytaty z wypowiedzi kobiet z fotografii i relację Basi Wnukowskiej przedstawimy Państwu wkrótce. Fotografii na wystawie jest 18, bo tyle miesięcy trwało dotychczasowe leczenie Basi. 

“Nie bójmy się badać choć niektórym się wydaje, że – pójdę do lekarza, usłyszę coś złego i co ja z tym zrobię… Lepiej to usłyszeć, zareagować i leczyć się, bo zawsze jest szansa. Ktoś dostaje 1% i żyje nadal, ktoś 99% i już go z nami nie ma…W tym roku pożegnałam 17 osób z grup wsparcia, żadne pożegnanie nie jest łatwe więc bądźmy gotowi na to żeby częściej się do siebie uśmiechać, być milszym, łatwiej wybaczać, nie nosić w sobie urazy, dbać o siebie, bo piękno jest w nas. Każdego dnia wyruszamy ze swoich domów jak marynarze w rejs. Nigdy nie wiemy co nas spotka. Niektórych spotyka wielka burza, innych latarnia na brzegu, która oświeca drogę do portu, to są medycy, przyjaciele, koledzy, rodzina. Dzięki nim dotrwaliśmy.” – Barbara Wnukowska przekonywała do profilaktyki i pozbycia się strachu. Podarowała POWIatece książkę swojego autorstwa, którą z pewnością warto przeczytać, bo słowa naszej cudownej sokółczanki pomogły przetrwać setkom ludzi.

Autorkami zdjęć są Anna Szołucha i Małgorzata Lakowska, współzałożycielki Fundacji Kochasz Dopilnuj, w ramach której przeprowadzana jest kampania #PomacajSie.

W spotkaniu udział wzięli min.: Starosta Sokólski Piotr Rećko z małżonką Edytą, Ewa i Zbigniew Dębko – Dyrektor PDK, Anna Markiewicz Naczelna Pielęgniarek SP ZOZ w Sokółce, Dorota Mikłasz  Epidemiologiczna Pielęgniarka SP ZOZ w Sokółce, Elżbieta Szomko Dyrektor SOSW w Sokółce, Kierownik Laboratorium Diagnostycznego w SP ZOZ w Sokółce Halina Kot, Anna Zacny wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm, Magda Butruk Liderka lokalna ENK, pracownicy Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce z Anetą Tumiel na czele, Magdalena Jakubowska, która prowadziła dzisiejszy wernisaż oraz Barbara Wnukowska i jej przyjaciele.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Sokólski, współorganizatorem Powiatowy Dom Kultury zaś partnerami Powiateka i Klub Senior+. Patron medialny: INFO Sokółka. 

Serdecznie zapraszamy i z całym przekonaniem zachęcamy do obejrzenia wystawy. Będzie ona dostępna do 18 lipca 2021 roku w godzinach od 8.00 do 15.00. Klub Senior+ ul Lelewela 1c.

Opracowała Patrycja A. Zalewska

Zdjęcia


Tagi:powiat sokólskipiotr rećkoaneta tumielMagdalena Jakubowskapomacaj siębasia wnukowskaedyta rećko

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.