„Ważne jest zachowanie aktywności umysłu i stawianie przed sobą nowych zadań”

„Ważne jest zachowanie aktywności umysłu i stawianie przed sobą nowych zadań”

    Grupa seniorów z Dąbrowy Białostockiej, Janowa i Krynek od maja do lipca spotyka się regularnie, ażeby zdobyć lub rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu obsługi komputera i pakietu Office oraz poznać tajniki Internetu i komunikacji za jego pośrednictwem. Oprócz przyswajania nowej wiedzy, spotkania obfitują w nowe znajomości i są szansą na sympatyczne, aczkolwiek intensywne, spędzenia czasu.

 

Dąbrowa Białostocka


    O uczestnikach kursu, prowadzonego w Dąbrowie Białostockiej (w pracownia SP im. T. Kościuszki) wiemy, że zanim przyszli po kolejną porcję wiedzy komputerowej, już korzystali z komputerów, a także Internetu - więc bariery, jako takiej, przed technologią cyfrową nie było. Była za to chęć poznania i pogłębienia swojej wiedzy, by bez ograniczeń korzystać z komputerów w pracy i w domu. Czego nowego się nauczyli się kursanci?Swobodniejszego korzystania z zasobów Internetu, e-bankowości a także podstaw obsługi programów: Word, Power Point, Paint, Excel. Kursanci nie ukrywali, że takie spotkania, to była także niewątpliwa szansa na wyjście z domu i poznanie innych seniorów. Zgodnie mówili, że zachęcaliby znajomych do uczestnictwa w kursie, bo nie ma ograniczeń wiekowych dla zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, a za to szansa na zdobywanie nowych znajomości, informacji, czy płatności internetowych, bez wychodzenia z domu. Prowadzący, Jarosław Humienny oraz Jan Olechno, o swoich kursantach wypowiadali się w samych superlatywach. Mówili, że robią postępy i świetnie im się wspólnie pracowało: „To mit, że seniorzy nie potrafią, czy nie chcą się uczyć - potrafią, gdy mają taką szansę”. Kursantami była grupa 27 osób, średnia wieku 60-65, czynni zawodowo oraz emeryci. Na ponad 2-miesięcznych spotkaniach 3 razy w tygodniu, udało się stworzyć przyjazną i sympatyczną atmosferę. Po kursie - wyszukiwania informacji, komunikowanie się, pisanie, czy liczenie nie powinno seniorom sprawiać większych trudności. Niektórzy uczestnicy deklarowali także chęć korzystania z portali społecznościowych.

Janów


    18-osobowa grupa seniorów-emerytów od 60 do 72 lat, od czerwca do lipca, pod czujnym okiem prowadzącego Wojciecha Pryzmonta, w siedzibie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie zdobywała wiedzę z zakresu obsługi komputera. Seniorzy zaznajamiali się z podstawowymi programami komputerowymi (pakiet Office) oraz sposobem bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie Internetu, uczyli się korzystania ze skrzynki e-mailowej, a nawet portali społecznościowych. Prowadzący szkolenia nie zgadza się z tezą, że seniorzy są cyfrowo wykluczeni, wskazuje na ich otwartość na nową wiedzę i chęć poznania i przyswajania nowych umiejętności. Z seniorami, jak sam potwierdził, pracowało mu się bardzo dobrze, co zaowocowało serdeczną atmosferą, a to ważne bo, zajęcia kończyły się po 20.00 i bywały intensywne. Niewątpliwym atutem kursantów było to, iż bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Zarówno uczestnicy, jak i prowadzący, uważają, że kursy komputerowe adresowane do seniorów, to dobry pomysł, bo nie ma ograniczeń wiekowych dla zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Plusem całego przedsięwzięcia było jego dofinansowanie ze środków unijnych, dzięki temu kurs nie nadwyrężył za bardzo portfeli uczestników.

Krynki


    Kryńscy seniorzy także są otwarci na technologię cyfrową i 16-sobowa grupa w sali Zespołu Szkół Samorządowych spotyka się regularnie od maja by komputer i Internet uczynić dla siebie narzędziem bardziej użytecznym i przyjaznym. Na pytanie: Co ich skłoniło do udziału w szkoleniu - odpowiadali niemal chórem: niewystarczająca znajomość komputera. A czy takie szkolenie może ułatwić życie? 100% szkolących się odpowiedziało: zdecydowanie TAK. Co seniorzy zamierzają robić z nową wiedzą i umiejętnościami, niech odpowiedzą sami: „szukać informacji na określony temat, np. przepisów kulinarnych, komunikować się z rodziną zza granicy, prowadzić elektroniczne rozliczenia, słuchać muzyki, oglądać filmy, robić zakupy i odwiedzać portale społecznościowe”. Wszyscy uczestnicy zgodnie uważają, że zajęcia komputerowe, to także szansa na wyjście z domu, rozmowę ze znajomymi i miłe spędzenie wolnego czasu.

Prowadząca szkolenia Barbara Jolanta Turycz:


    O seniorach mówi się często, że są cyfrowo wykluczeni, jak Pani to widzi?
    W naszym społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że Internet i nowe technologie są domeną młodych. W opinii tej jest sporo prawdy, nie powinno jednak tak być. Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, a nowoczesne rozwiązania nie znajdują akceptacji u osób starszych, które do komputerów, smartfonów i Internetu podchodzą  bardzo nieufnie. Wiele osób starszych, które nie korzysta z Internetu, po prostu nie wie, w jaki sposób mogłyby wykorzystać Internet do zaspokajania różnego rodzaju potrzeb, czy rozwiązywania problemów. Osoby te często mają wiele negatywnych przekonań na temat Internetu, np. takie, że Internet nie jest przeznaczony dla ludzi w ich wieku, i że niewiele z tego, co sieć oferuje, koresponduje z ich zainteresowaniami.
    Choć seniorzy to osoby o wieloletnim doświadczeniu zawodowym i życiowym, Internet i nowe media to obszary, w których często nie odnajdą się sami. Należy im w tym pomóc. I w tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest właśnie kurs komputerowy.
    Jak się pracuje z taką grupą?
    Większość z uczestników to emeryci, ale są też osoby czynne zawodowe. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy dopiero podczas zajęć pierwszy raz zetknęły się z obsługą komputera - jest to praca „na bardzo wysokich obrotach”. Uczestnicy kursu są bardzo aktywni. Tak duża ich liczba wymaga ciągłego zaangażowania osoby prowadzącej.
    Jak sobie radzą kursanci? Jak atmosfera?
    Większość kursantów radzi sobie świetnie. Osoby, które szybciej uporają się z ćwiczeniem pomagają innym. Podczas zajęć panuje bardzo miła, pełna życzliwości atmosfera. Oprócz innych pozytywów realizacji projektu, do najważniejszych zaliczyć należy również dużą integrację uczestników szkolenia. Doskonałym pomysłem jest „słodki poczęstunek”. Uczestnicy kursu w mniej formalnych warunkach rozmawiają ze sobą, opowiadają o codziennych sprawach, wymieniają się doświadczeniami.
    Takie zajęcia to dobry pomysł?
    Bardzo dobry. Moim zdaniem, nie ma ograniczeń wiekowych na zdobywanie nowej wiedzy. Wszystko zależy od osoby. Ważne jest zachowanie aktywności umysłu, formułowanie nowych pomysłów i pragnień, stawianie przed sobą nowych zadań i poszukiwanie możliwości ich realizacji. Uważam, że takie możliwości daje właśnie kurs komputerowy.

 

    Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
    Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.

 

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.