Warsztaty tkackie w ramach projektu ,,Tkactwo drogą do integracji”

Warsztaty tkackie w ramach projektu ,,Tkactwo drogą do integracji”

Miejscem realizacji warsztatów tkackich w ramach projektu "Tkactwo drogą do integracji" była  siedziba Stowarzyszenia "Pod Skrzydłami" w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sokółce. Zajęcia zaplanowano w terminie  od 4 października do 17 grudnia 2021r.  14-godzinne warsztaty odbyły się w dwóch grupach, przeprowadzone zostały przez p. Katarzynę Bubieniec osobę mającą wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, która realizowała już podobne formy rozwijające artystycznie i kreatywnie. Do przeprowadzenia zajęć zakupione zostały  ramki tkackie tzw. krosna- 10 sztuk, kolorowe włóczki, nożyczki i  czółenka. Nabyty sprzęt i narzędzia będą wykorzystane w trakcie zajęć świetlicowych i artystycznych z podopiecznymi, skorzystają z nich też inni podopieczni stowarzyszenia i wychowankowie SOSW w Sokółce. Wykonane podczas warsztatów prace były  zaprezentowane społeczności lokalnej na zorganizowanej wystawie w Bibliotece Publicznej Oddziale dla Dzieci w Sokółce. Zostaną także wykorzystane do dekoracji sal świetlicowych i sypialnych w internacie SOSW w Sokółce. Wiedza nabyta podczas warsztatów będzie przekazywana i utrwalana zainteresowanym podopiecznym w przyszłości.

W trakcie warsztatów młodzież przygotowała materiały zdjęciowe i  filmowe z prowadzonych działań, które były podstawą do zmontowania reportażu z realizowanego projektu. Dzięki udziałowi we wcześniejszych wyjazdach do Izby Tkactwa w Janowie podopieczni stowarzyszenia utrwalili umiejętności tkania nabyte podczas warsztatów. Poznali swoje możliwości i potrzeby,  mogli obserwować działania i  zachowania młodzieży zaproszonej do współpracy przy realizacji projektu. Poprzez naśladownictwo mogli przejmować  sposób reagowania na pojawiające się trudności podczas wykonywania zadania oraz zastosować je w swoich działaniach. Podopieczni projektu bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach tkackich, z dużym zaangażowaniem doskonalili nabyte wcześniej umiejętności samodzielnego wykonania tkaninki – chodniczka. Projekt „Tkactwo droga do integracji” był aktywizującą  i ciekawą formą spędzania czasu wolnego.

Rękodzieła wykonane przez  uczestników zostały wyeksponowane i przedstawione w czasie zorganizowanej prezentacji z realizacji działań projektu w dniu 17.12.2021r. w siedzibie Stowarzyszenia  "Pod Skrzydłami" w SOSW w Sokółce.  Na wystawę zostali zaproszeni dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego p. Elżbieta Szomko, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych  Lech Czarnowicz, p. Elwira Zabłocka nauczyciel i opiekun grupy projektowej oraz uczniowie ZSZ- uczestnicy zajęć oraz społeczność ośrodka. Wszyscy zebrani z  zainteresowaniem obejrzeli film i zdjęcia oraz ekspozycję prac, podziwiali efekty dziecięcej twórczości.

Zadanie publiczne zostało współfinansowane i zrealizowane ze środków Województwa Podlaskiego i Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce.

Zarząd Stowarzyszenia

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.