Uroczystości w Siderce. Wierni modlili się o zdrowie żyjących i spokój dusz zmarłych.

Uroczystości w Siderce. Wierni modlili się o zdrowie żyjących i spokój dusz zmarłych.

7 lipca, jak co roku, swoje święto obchodziła niewielka kapliczka we wsi Siderka, należąca do parafii prawosławnej w Jacznie. Dla miejscowej społeczności jest to jeden z najważniejszych dni w roku – czas modlitewnego skupienia, próśb i podziękowań Bogu, ale również okazja do rodzinnych spotkań i wspólnego przeżywania duchowych chwil.

- Ludzie zbierają się tutaj, aby wznieść swoje modlitwy do św. Jana Chrzciciela, bo właśnie tego dnia przypada święto jego narodzin. Tradycja zakłada, że przed rozpoczęciem świętej liturgii wierni dokonują poświęcenia miejsca pochówku swoich przodków. To właśnie oni przychodzili do tej kaplicy, wznosili w niej swoje modlitwy, a jeszcze wcześniej budowali ją własnymi rękoma – mówił ks. mgr Piotr Hanczaruk, proboszcz Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

Pomimo że wydarzenie odbywa się w okresie postu przed świętem Piotra i Pawła, jest ono niezwykle radosne. Ks. Dawid Sulima, proboszcz parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze, wspomniał, że powinniśmy w tym trudnym świecie, nie tylko dla chrześcijaństwa, ale i dla każdego człowieka, przede wszystkim oddawać swoje życie Bogu i wznosić modlitwy w świętych miejscach, takich jak kapliczka w Siderce.

- To bardzo piękne święto, które pokazuje, jak miejscowi jednoczą się w modlitwie. Jest nam niezmiernie miło, że możemy uczestniczyć w uroczystościach tak ważnych dla społeczności powiatu sokólskiego. Zarówno te sprawowane przez kościół katolicki, jak i przez cerkiew prawosławną, odzwierciedlają głębokie duchowe tradycje naszego regionu – zaznaczył Łukasz Owsiejko, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Podkreślił również, że takie wydarzenia są nie tylko wyrazem religijnej wiary, ale także okazją do wzmacniania więzi międzyludzkich oraz budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Uroczystości zakończyła procesja połączona z czytaniem fragmentów Ewangelii. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Łukasz Owsiejko – członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Cezary Możejko – wójt gminy Sidra, st. bryg. Marcin Wierel – z-ca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Mariusz Miszkin – reprezentant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy z OSP Sidra i licznie zgromadzeni wierni.

Sylwia Matuk

Fot. Piotr Białomyzy

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.