„Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”

„Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”

„Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” 
W sobotę, 11 maja po uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem NMP Pośredniczki Łask i św. Agaty w Minkowcach, której przewodniczył ks. Biskup Henryk Ciereszko odbyło się wyświęcenie krzyża oraz głazu znajdującego się naprzeciw cmentarza parafialnego. Głaz ten upamiętnia przebieg granicy polsko-radzieckiej z lat 1945-1948, według której wsie Minkowce i Usnarz znajdowały się poza granicami Polski. Miejsce nie jest przypadkowe, przed laty posadzono tu brzozy, by przypominały mieszkańcom o wydarzeniach sprzed lat. Początkowo głaz ten był przeszkodą utrudniającą wybudowanie drogi powiatowej ze wsi Zubrzyca Wielka do wsi Minkowce, której otwarcie miało miejsce na początku bieżącego roku.
W uroczystości udział wzięli ks. Biskup Henryk Ciereszko, proboszcz tutejszej parafii ks. Wojciech Dąbrowski, księża pobliskich parafii, wójt gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Babikach Agnieszka Kukisz oraz mieszkańcy parafii Minkowce.
Po godzi. 18.00 mieszkańcy pobliskich wsi ponownie spotkali się w tym miejscu by zapalić znicz, złożyć kwiaty, odśpiewać Hymn Narodowy i inne pieśni patriotyczne. Nie zabrakło również tortu w barwach narodowych, do pokrojenia, którego poproszono wójta i najstarszą mieszkankę parafii.

I.Woronowicz
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.