Święto w Parafii pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze

Święto w Parafii pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze


W sobotę (22 maja), przypada święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech. Z tej okazji w Nowym Dworze, gdzie znajduje się Cerkiew św. Mikołaja, odbyło się święto parafialne. Korzystając z tej okoliczności, przed Boską Liturgią mieliśmy przyjemność porozmawiać z ks. Mitratem Józefem Sitkiewiczem - Proboszczem Parafii pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze:
"Jestem tutaj proboszczem już 30 lat. W dzisiejszym dniu celebrujemy tutaj święto św. Mikołaja. Święto obchodzimy 6 grudnia i 9 maja - mówię starym kalendarzem. Dzisiaj jest rocznica przeniesienia relikwii Mikołaja Cudotwórcy do miasta Bari we Włoszech gdzie znajdują się do dzisiaj. Święty Mikołaj urodził się w mieście Patra w Azji Mniejszej. Od najmłodszych lat był bardzo oczytany, a zarazem uczulony na nieprzyjemności. Jeśli komuś trzeba było pomóc w życiu, robił to. Został biskupem Myry w Licji i nadal pomagał swojej trzodzie. Później, na I Soborze powszechnym uderzył w twarz i za to został zdegradowany - pozbawiony biskupstwa. Święty Mikołaj przeżył 343 lata i do dzisiaj każdemu z nas pomaga. Tak jak pomagał wtedy, tak teraz pomaga tej parafii przez tyle lat. Jak długo tu jestem - 38 lat, wszystko co zrobiliśmy - remont świątyni wewnątrz i na zewnątrz, zawdzięczamy wstawiennictwu św. Mikołaja, bo jakby się człowiek najbardziej nie starał, jeśli Bóg nie pomoże, do niczego nie dojdziemy i niczego nie zrobimy. Można powiedzieć, że wnętrze cerkwi zostało zmienione od podstaw. Cerkiew nie jest stara, została oddana do użytku w 55 r. Przez jakiś czas nie było tutaj parafii. Parafia była przyłączona do Parafii Jaczno. W tamtym roku, po drugiej stronie drogi, która prowadzi na cmentarz były wykopaliska. Doktor, który zajmuje się zabytkami napisał, że już w 1530 r. istniała tu parafia prawosławna. Tak, że w 2030 r. będziemy obchodzić 500 lat istnienia Parafii w Nowym Dworze. Cerkiew, która była poprzednio, została zburzona. Po wojnie przybył tutaj ksiądz, w plebanii była szkoła podstawowa, z tej plebanii zrobiono cerkiew i rozpoczęto budowę."


Na koniec ks. Mitrat Józef Sitkiewicz złożył życzenia:
“Pozdrawiam wszystkich Mikołajów, którzy dzisiaj świętują imieniny, wszystkiego dobrego. Pozdrawiam wszystkich.”


Starosta Sokólski Piotr Rećko przekazał ks. Mitratowi Józefowi Sitkiewiczowi - Proboszczowi Parafii pw. św. Mikołaja w Nowym Dworze podziękowania oraz kwiaty w imieniu swoim i całego Zarządu Powiatu Sokólskiego.


Poza Nowym Dworem Św. Mikołaj jest patronem wielu cerkwi m.in. w Białymstoku, Milejczycach, Grodzisku, Michałowie, Białowieży, Kleszczelach, Topilcu, Narewce, Zubaczach, cerkwi św. Trójcy w Hajnówce.


Św. Mikołaj Cudotwórca Arcybiskup Myr Licyjskich jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny. Uważa się go także za orędownika osób skrzywdzonych przez los. Św. Mikołaj zasłynął z podrzucania złota i jedzenia do domu trzech biednych sióstr, by - mając posag - mogły wyjść za mąż. Stąd miał się wziąć zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu jego wspomnienia. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza; morze uspokoiły modlitwy świętego.


Tutaj mogą Państwo przeczytać dokładną historię św. Mikołaja Cudotwórcy Arcybiskupa Myr Licyjskich: http://soborbialystok.pl/parafia/sw-mikolaj-cudotworca/
Patrycja A. Zalewska
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.