Święto Trzech Króli w Kuźnicy

Święto Trzech Króli w Kuźnicy

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Święta Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. W okresie powojennym Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, zmieniono to ustawą w 1960 r. natomiast od 2010 r. ponownie 6 grudnia stał się ustawowo dniem wolnym. Stosunkowo nowym zwyczajem w Polsce jest celebrowanie Święta Objawienia Pańskiego poprzez organizowanie Orszaków Trzech Króli. Wszystkie orszaki, które przeszły w tym roku ulicami Polski, a było ich około 750, pozdrowił podczas modlitwy „Anioł Pański” Ojciec Święty Franciszek. Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis „C+M+B” (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionem benedicat) lub oznaczał: Chrystus dobroczyńcą wielu (Christus multorum benefactor). Poniżej przedstawiamy jak Święto Trzech Króli obchodziła Parafia p.w. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.

Patrycja A. Zalewska

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.