Święto Brzozy

Święto Brzozy

Nie ma chyba drugiej tak licznie odwiedzanej imprezy plenerowej w powiecie sokólskim jak Święto Brzozy w Poczopku - siedzibie Nadleśnictwa Krynki. Przybywają tu całe wielopokoleniowe rodziny od niemowląt po seniorów.
„5 lat wstecz odwiedzało nas podczas Święta Brzozy 100 – 150 osób, w tamtym roku było ponad 1000, mam nadzieję, że dzisiaj ten rekord będzie pobity. Świadczy to o tym, że trud pracy naszych leśników jest doceniany.”- mówił Nadleśniczego Nadleśnictwa Krynki  Aleksander Lickiewicz.
Atmosferę Święta tworzy budząca się do życia zielona polana wśród dziewiczej puszczy oraz wspaniali gospodarze min. Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Aleksander Lickiewicz, zawsze uśmiechnięty i pełen wigoru Robert Konował czuwający nad organizacją przedsięwzięcia, czy serdeczna Pani Burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska.
Bohaterką Święta jest brzoza, więc o niej głównie się tutaj mówi... Zawsze organizowany jest pokaz pozyskiwania soku z brzozy okraszony praktycznymi, wyczerpującymi wskazówkami. Dr inż. Andrzej Kamocki z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Politechniki Białostockiej podczas swojego wystąpienia opowiedział o brzozie w aspektach jej funkcji środowiskowej. .Dowiedzieliśmy się między innymi że: „Kluczową rzeczą , jeśli chodzi o brzozę jest to, że kształtuje ona bioróżnorodność i to jest rzecz niepodważalna. Dlatego, że ta bioróżnorodność wyrażona zróżnicowaniem na poziomie ekosystemalnym, gatunkowym czy genowym jest bardzo silnie reprezentowana w naszym regionie. Jesteśmy na terenie Obszaru Natura 2000 Ostoja Knyszyńska, który jest wyznaczony na podstawie dyrektywy siedliskowej. Mamy tutaj park krajobrazowy, mamy także leśny kompleks promocyjny i muszą państwo wiedzieć, że jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie wielu siedlisk przyrodniczych, które są ważne dla Wspólnoty  Europejskiej lub też dla tej Wspólnoty Europejskiej mają kluczowe znaczenie… I tutaj rola brzozy jest bardzo mocna. Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju siedliska bagienne. Mamy dwa takie zbiorowiska, które są chronione prawem unijnym, a są to: brzeziny bagienne oraz sosnowo-brzozowy las bagienny, który tak naprawdę występuje tylko na terenie naszej regionalnej dyrekcji lasów Państwowych w Białymstoku.”
Podczas pokazu pozyskiwania oskoły, Robert Konował odpowiadał na pytania obserwatorów: „ O soku brzozowym powiem tak -  jest to naprawdę wyjątkowy napój, wszystko co żyje do niego ciągnie… Jak zobaczycie gdzieś w lesie pieniek brzozowy ścięty jesienią lub zimą i te soki brzozowe na wiosnę pięknie nam z niego wyciekają, to wszystko co się rusza, do tego soku brzozowego przychodzi i go spija. To znaczy, że musi być bardzo dobry i wartościowy.(…) W soku są głównie mikroelementy, cukrów jest niewiele.(…) Praktycznie nie można soku brzozowego przedawkować, chyba że wypiłoby się go wiele litrów bo zawiera pewne ilości aspiryny.”

Sokiem z brzozy raczyli się wszyscy, na ławeczkach, na trawie, na rozgrzanych megalitach.

Wśród wielu atrakcji, które zapewnili organizatorzy były między innymi przejażdżki konne możliwe dzięki „Stajnicy Kresowej” sąsiadującej z Silvarium, zawody wędkarskie, podczas których ryby bardzo dobrze brały! Nordic walking pod okiem instruktora. Można też było obserwować na żywo jak powstają rzeźby z drewna kolosalnych rozmiarów. Przygotowano mnóstwo gier i zabaw dla dzieci choć wśród najmłodszych największą furorę robiły żabki, które poczuły wiosnę i postanowiły rozpocząć gody w tutejszych stawach. Wśród stoisk dominowały te z rękodziełem i produktami lokalnymi, między innymi „Zielskiej Kolonii” i „Dworzyska” promowane przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko.

Wśród gości, których podczas rozpoczęcia pikniku przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Aleksander Lickiewicz byli między innymi: Burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wójt Gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz, Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej Joanna Kurzawa, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka Janusz Samociuk, Komendant Straży Granicznej w Krynkach Adam Kaźmierczak, Zastępca Komendanta SG w Szudziałowie Andrzej Maksymiuk, Józef Maliszewski. 

Po oficjalnym rozpoczęciu Święta Brzozy nastąpił ważny moment imprezy! Wypuszczono na wolność myszołowa, który przebywał pod opieką leśników.  

Po całym dniu sielanki na łonie natury, ci, którzy dotrwali do końca zebrali się przy wspólnym ognisku w lesie J. 


 

 

Zdjęcia


Tagi:powiat sokólskipoczopeksilvarium

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.