ŚWIATŁO PAMIĘCI NIEZWYCIĘŻONYM

ŚWIATŁO PAMIĘCI NIEZWYCIĘŻONYM

Już po raz trzeci Sokółka bierze udział w akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Grupa-Wschód z Białegostoku.
Dzisiaj o godzinie 18.00 mieszkańcy Sokółki spotkali się przy grobie pięciu żołnierzy POW rozstrzelanych przez Niemców 15 listopada 1918 roku, a spoczywających przy kolegiacie św. Antoniego w Sokółce, oddali hołd oraz zapalili biało-czerwone znicze na grobach naszych bohaterów.

Krzysztof Promiński(...)
" Celem akcji jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. Chcemy dzięki temu pokazać że w dekadę 100 lecia odzyskania niepodległości Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej. Zróbmy to 10 listopada wieczorem, w wigilię tak ważnego święta dla wszystkich obywateli wolnej Polski. Mogiły polskich żołnierzy rozsiane są po całym świecie. Na przestrzeni lat zmieniały się granice, los rzucał żołnierzy w każdy zakątek globu, czasy przeminęły a mogiły zostały. Oni zginęli za nas i za nasz kraj. Nie jest trudno zapalić jeden znicz przy jednym krzyżu ale jak zrobimy to razem, w każdej miejscowości, na cmentarzach przy pomnikach czy przydrożnych mogiłach to zapłoną dziesiątki tysięcy zniczy. Wszystkim tym co stanęli do walki o ojczyznę podczas powstań narodowych, konspiracji, I wojny światowej, w walce o utrwalenie granic, wojnie polsko bolszewickiej, II wojnie światowej oraz podziemia antykomunistycznego. Pokażmy że MY PAMIĘTAMY...."
Nie bądź obojętny. Idź i oddaj hołd naszym bohaterom.

Organizatorzy:
Krzysztof Promiński, Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

&Maciej Białobłocki

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.