ŚP. WOJCIECH DREWNIAK

ŚP. WOJCIECH DREWNIAK

Pożegnaliśmy wielce zasłużonego dla Polski i Sokólszczyzny człowieka, postać szlachetną i prawą, bohatera walki i pracy, symbol żołnierza niepodległości.

Pan Wojciech Drewniak w czasie II wojny światowej narażał swoje życie w obronie ojczyzny jako żołnierz. Walczył w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli sowieckiej. Po zwolnieniu z niej, był przewodnikiem zaangażowanym w przerzuty ochotników do Wojska Polskiego we Francji. W 1940 r. został aresztowany i był więziony przez gestapo. Później przebywał w obozach: Auschwitz i Gross–Rosen do czasu wyzwolenia w 1945 r.

Po odzyskaniu wolności dalej służył ojczyźnie i zaangażował się w ewakuację z Polski osób, które były zagrożone represjami komunistycznymi. W 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i spędził wiele lat w więzieniu. Odzyskał wolność w 1952 roku.

Rozpoczął pracę w Zakładach Drzewnych w Warszawie jako robotnik. W takim charakterze pracował również w Płocku, Wołominie, Augustowie, Mieroszowie. Studiował zaocznie na kierunku technologii drewna w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Uzyskał tytuł inżyniera. Następnie pracował w Biurze Studiów i Projektów Zjednoczenia Stolarki Budowlanej w Warszawie.

Pan Wojciech Drewniak pełnił przez wiele lat funkcję dyrektora Zakładów Stolarki Budowlanej w Sokółce, do emerytury w 1981 roku.

Był aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz wiceprzewodniczącym zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych w Białymstoku i Prezesem jego Oddziału w Sokółce. Zaangażował się również w działalność Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Za swoje zasługi otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenie: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku stał się Honorowym Obywatelem Sokółki.

Dla nas, Sokólszczan, pan Wojciech Drewniak zawsze będzie ważną postacią, bo tak pięknie i godnie zapisał się w naszej pamięci.

 

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapowiat sokólskiisokolkasokolkatvdrewniak wojciechhistoriadziałacz społeczny

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.