Sokólscy seniorzy odwiedzili suwalską Fudżijamę

Sokólscy seniorzy odwiedzili suwalską Fudżijamę

Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Sokółce zorganizował 6 i 7 lipca dwudniową wycieczkę autokarową dla seniorów z powiatu sokólskiego. Wzięło w niej udział 46 osób z 7 gmin.
Wyruszyliśmy w deszczowy poranek 6 lipca do Puńska. W Urzędzie Gminy spotkaliśmy się z wójtem gminy Witoldem Liszkowskim i seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Puńsku. Zostaliśmy przyjęci bardzo milo, poczęstowano nas kawą i smacznymi regionalnymi przekąskami. Pan wójt przedstawił osiągnięcia i problemy gminy, w której 80% mieszkańców jest narodowości litewskiej i są dwa języki urzędowe: polski i litewski. Porozmawialiśmy też o problemach seniorów, wymieniliśmy się upominkami.
Kiedy spotkanie inauguracyjne dobiegło końca, niebo się rozpogodziło, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw odwiedziliśmy Kościół pw. NMP. Specyfiką nabożeństw jest to, że odbywają się oddzielnie w dwóch językach. Następnie zwiedziliśmy dwa muzea etnograficzne – Stara Plebania przy kościele i Józefa Vajny, mieszczące się w Domu Kultury Litewskiej. Oba muzea gromadzą dużą ilość eksponatów w postaci dokumentów, tkanin, wycinanek, narzędzi i przedmiotów użytkowych wykonanych w nie tak odległych czasach przez twórców ludowych i rzemieślników. Na koniec wizyty w Puńsku zwiedziliśmy mini-skansen: Zagroda litewska z przełomu XIX i XX wieku. Puńsk to mała miejscowość, ale ma swój klimat, specyfikę i dużo ciekawych miejsc do zwiedzania.
Niebo było łaskawe i w tym dniu zdążyliśmy jeszcze w pobliskich Oszkiniach odwiedzić tajemniczą Osadę Jaćwiesko – Pruską. Są w niej różne obiekty umieszczone w lesie, wybudowane wg pradawnych wzorów; przewodnik opowiadał legendy i snuł tajemnicze opowieści. Byliśmy tam ponad godzinę. Na nocleg zatrzymaliśmy się w hotelu w Gibach.
W drugim dniu wycieczki po wykwaterowaniu z hotelu 7 lipca przejechaliśmy do wsi Becejły i dalej wzdłuż jezior Szelment Mały i Szelment Wielki do ośrodka narciarskiego WOSIR Szelment. Wyciąg nieczynny, stoki porośnięte trawą, ale kto się wdrapał na Górę Jesionową to miał wspaniały widok na jezioro i piękną okolicę, aż „po horyzontu kres”.
Następnie wjechaliśmy na teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego do wsi Smolniki, gdzie przy szosie znajduje się punkt widokowy „U Pana Tadeusza”, z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków Suwalszczyzny na cztery jeziora i Górę Cisową – Suwalską Fudżijamę.
Ostatnim etapem była wizyta w Turtulu, gdzie znajduje się siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Miejsce jest urocze. Jest tu Staw Turtulski, który powstał ze spiętrzenia Czarnej Hańczy, są ruiny dawnego młyna wodnego, ścieżka edukacyjna i punkt widokowy na dolinę Czarnej Hańczy.
Jest jeszcze wiele ciekawych miejsc na terenie SPK: Góra Zamkowa, dwie nowe wieże widokowe, ale nie można tam dojechać autokarem.
Obiad zjedliśmy w restauracji w Jeleniewie – danie regionalne kartacze. W drodze powrotnej zrobiliśmy zakupy w sklepie litewskim w Suwałkach.
Mimo deszczowego początku program wycieczki został zrealizowany, uczestnicy byli zadowoleni.


Dziękujemy Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko i Zarządowi Powiatu Sokólskiego za sfinansowanie kosztu wynajmu autokaru i PSS „Społem” w Sokółce za słodkie wypieki.


Czesław Sańko
Przewodniczący Zarządu Rejonowego
Polskiego Związku Emerytów Rencistów
i Inwalidów w Sokółce

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.