Rozegrano X, jubileuszowy Turniej o Puchar Starosty Sokólskiego

Rozegrano X, jubileuszowy Turniej o Puchar Starosty Sokólskiego


Udział tegorocznych finalistów Mistrzostw Polski, zapewnił silną konkurencję i wysoki poziom wydarzenia


W rozgrywkach uczestniczyła m.in. Emilia Kocisz z Ludowy Uczniowski Klub Szachowy "Orient Sokółka", mistrzyni międzywojewódzkich mistrzostw młodzików z zeszłego roku oraz Antoni Pieszko, finalista Mistrzostw Polski.


W turnieju rywalizowało 29 szachistów. Był on rozegrany tradycyjnie w systemie szwajcarskim, w dwóch grupach wiekowych:
A - zawodnicy reprezentujący szkoły średnie oraz dorośli,
 B - przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych.
- Szachy warto uprawiać, ze względu na to, że rozwijają ogólne umiejętność. Między innymi pozwalają opanować walkę z przeciwnikiem pod presją czasu. Jako sport indywidualny kształtują cechy bardzo pożądane w codziennym życiu. Poprawiają pamięć, motorykę, pomagają w nauce języków obcych, ponieważ aktywizują obie półkule mózgu - tłumaczył Karol Busiński, Wiceprezes Ludowego Uczniowskiego Klubu Szachowego “Orient Sokółka”.
Lewa półkula mózgu zajmuje się głównie analizowaniem, mówieniem, pisaniem i logicznym myśleniem, podczas gdy prawa skupia się przede wszystkim na przetwarzaniu obrazów i emocji oraz myśleniu abstrakcyjnym.
Podobnie jak muzyka i nauka języków, pobudzają mózg do tworzenia nowych połączeń między obiema półkulami. Gra królewska stymulujemy obie półkule, dzięki temu zawodnikom z czasem łatwiej jest przyswajać inne umiejętności i uczyć się, dodaje nasz rozmówca.
Szachy są bardzo popularne wśród mieszkańców naszego powiatu. Do LUKS “Orient Sokółka” należy obecnie blisko 200 osób. Jego zawodnicy rywalizują na arenie ogólnopolskiej odnosząc sukcesy.
- Mamy wielu zdolnych zawodników bardzo dobrze rokujących na przyszłość. Liczymy na to, że w najbliższej dekadzie doczekamy się pierwszego arcymistrza - przewiduje Wiceprezes.
Treningi odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu, w grupach po czternaście osób, w cyklach 30, 45 i 90 minutowych. Dla najzdolniejszych uczniów przygotowane są programy indywidualne, które bardzo szybko podnoszą ich umiejętności. Trenerzy Orientu, w zakresie zajęć, współpracują także z arcymistrzem Tomaszem Markowskim, pięciokrotnym mistrzem Polski. Prowadzi on najwybitniejszych członków Klubu - Antka Pieszko i Janka Busińskiego.
- Jesteśmy otwarci na wszystkich, nie tylko dzieci. Zachęcamy również dorosłych do tego, aby zgłębiali tajniki gry królewskiej. W każdym wieku warto, a nawet wskazane jest, ruszyć szare komórki i przypomnieć sobie smak rywalizacji. Zatem zapraszamy rodziców i dzieci. Nasze grupy są mocno zróżnicowane pod względem wiekowym - zachęcał Karol Busiński.
Co ciekawe, najmłodszy uczestnik zajęć ma zaledwie 4,5 roku. Dlatego, jak podkreśla Wiceprezes, warto przyjrzeć się swoim dzieciom już w wieku przedszkolnym. Jeżeli widzimy, że potrafią się skoncentrować przez 15 - 30 minut, warto pomyśleć o zajęciach szachowych, bo być może mamy w domu talent na miarę Magnusa Carlsena czy Bobby Fischera.
Klub organizuje też kolonie szachowe w czasie wakacji.


WYNIKI X SZACHOWYCH MISTRZOSTW POWIATU O PUCHAR STAROSTY SOKÓLSKIEGO
Grupa A

1. miejsce [

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.