Radni Sokółki zdecydowali o dotacji dla szpitala

Radni Sokółki zdecydowali o dotacji dla szpitala

Na poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta samorządowcy pochylili się nad wsparciem sokólskiego szpitala. Wiele kontrowersji pojawiło się podczas omawiania kwoty dotacji na blok operacyjny. Wniosek SP ZOZ opiewał na kwotę 200 tyś zł. Burmistrz Sokółki po spotkaniu z dyrekcją w projekcie budżetu zapisała połowę tej kwoty. Kwota podatku jaką wpłaca szpital w postaci dotacji powinna być zwrócona w drodze porozumienia i dobrej praktyki – stwierdził Starosta Sokólski Piotr Rećko. Nasz szpital sokólski, w którym wszyscy zgromadzeni państwo są leczeni, wszyscy jesteśmy tam leczeni wpłacił do kasy gminy 160 tyś zł w postaci podatków w roku 2016. Dlatego prosimy o dofinansowanie w identycznej kwocie projektu na budowę bloku operacyjnego. Wszyscy wiemy jak ważny jest blok operacyjny dla mieszkańców – kontynuował starosta.

Szpital sokólski to typowa sokólska firma. Rocznie udzielamy około 8000 hospitalizacji i około 50000 świadczeń ambulatoryjnych w większości dla mieszkańców Sokółki i gminy Sokółka. Zatrudniamy 400 ludzi, większość z nich to mieszkańcy Sokółki i gminy Sokółka. To ich podatki wracają do gminy. Co roku płacimy podatki jako szpital. Przez ostanie lata jest to kwota około 160 tyś rocznie. Dziękuje za każdą pomoc, ale bilans jest korzystny na państwa stronę. Nigdy pomocy nie dostajemy tyle ile płacimy podatku, zawsze podatku płacimy więcej. Skąd się wziął tak duży podatek? Zbudowaliśmy lądowisko, wzięliśmy na to kredyt. Tak naprawdę kosztem naszych pracowników. Nie daliśmy im podwyżki tylko wzięliśmy kredyt i zbudowaliśmy lądowisko i dzięki temu płacimy więcej podatku, bo podatek od budowli nie płaci się od metrażu a od wartości budowli. W kilku zdaniach dyrektor SP ZOZ w Sokółce Jerzy Kułakowski zapoznał obecnych z realiami jakimi boryka się nasz szpital. Odniósł się jednocześnie do przebiegu rozmowy z Panią Burmistrz na temat dotacji. Zapewnił, że podczas rozmowy nie padła żadna konkretna kwota i z pewnością on „nie negocjował w dół". Ponowił prośbę do radnych aby dotacja była zbliżona do kwoty zobowiązań podatkowych wobec gminy Sokółka.  Ostatecznie przewodniczący RM Daniel Supronik złożył wniosek o zwiększenie o 50 tys. zł  dotacji na blok operacyjny sokólskiego szpitala i w głosowaniu wniosek został przyjęty przez radnych.

Zdjęcia


Tagi:SokółkaradniSokólskiRada Miastapodatkiszpitaldotacja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.