Podsumowanie projektu Wspólne przebywanie – wzmacnia zaufanie!

Podsumowanie projektu Wspólne przebywanie – wzmacnia zaufanie!

Podsumowanie projektu "Wspólne przebywanie – wzmacnia zaufanie!"
GRA TERENOWA w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce

W dniach 25-26.10.2016 roku harcerki: Anna Harasim z IIaTŻ i Sylwia Skowysz z IVTH przeprowadziły we wszystkich klasach szkolenia z terenoznawstwa, aby już następnego dnia tj. we czwartek – uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić nabyte umiejętności w praktyce podczas gry terenowej.

Był to już ostatni etap projektu „Wspólne przebywanie – wzmacnia zaufanie”, który jest realizowany przez Powiat Sokólski, a dofinansowany przez Wojewodę Podlaskiego w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

27 października 2016 r. o godz. 8.30 społeczność Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce zebrała się na placu przy bazie szkoły przy ul. Torowej. Uczennice klasy IIbTŻ, nauczyciele wychowania fizycznego i pani dyrektor Anna Dorota Cilulko rozdawali bułeczki, pączki, czekoladowe wafelki i wodę (sfinansowane w ramach projektu). Zebrani, po zaopatrzeniu się w słodki prowiant, zameldowali się u swoich wychowawców i nauczycieli – opiekunów, po czym udali się na miejsce startu na Uroczysku Buchwałowo. Tu punktualnie o godz. 9.00 pierwsza grupa otrzymała mapę i zgodnie z wytyczoną na niej trasą, wyruszyła w głąb lasu.  Każda kolejna klasa wychodziła po 10 minutach. Nauczyciele wychowania fizycznego: Grzegorz Gudalewski, Anna Kuklicz oraz Konrad Stackiewicz opracowali trasę gry terenowej i czuwali nad prawidłową organizacją zabawy. Uczniowie otrzymali od nich specjalne karty, na których musieli odcisnąć „specjalne kody”, znajdujące się na dwunastu oznakowanych punktach i jak najszybciej dotrzeć do mety. Tu należało prawidłowo wykonać zadanie z pierwszej pomocy przedmedycznej (zaowocowała wiedza, nabyta podczas warsztatów, prowadzonych przez ratownika p. Wojciecha Kiczuka – pozdrawiamy :)).

To były wyjątkowe zawody, mimo, iż pogoda początkowo nam nie sprzyjała... Mgła była dość duża, więc byliśmy bardzo ostrożni i uważni, by wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do celu. Dbaliśmy o siebie nawzajem i wspieraliśmy się podczas biegu. Wszakże założenia projektu to: aktywne słuchanie, wzajemny szacunek i porozumienie! Niejednokrotnie musieliśmy się też bardzo natrudzić i nieźle zabrudzić, aby odnaleźć „tajemniczy punkt”. W dwóch miejscach dodatkowo czekały nasze harcerki: Ania i Sylwia oraz Iza Olechno, które miały przygotowane zadania do wykonania: odwzorowywanie schematu graficznego i zagadki logiczne. I w końcu udało się! Wszystkie grupy szczęśliwe dotarły na metę. Najlepsze okazały się klasy: I TH/TR, która zajęła 3 miejsce, II TE – 2 miejsce i IV TH – I miejsce (czas pokonania trasy to 38 minut!). GRATULUJEMY! Zwycięskie klasy otrzymały puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy panom: Czesławowi Poskrobko i leśniczemu Wojciechowi Rudnikowi  za przygotowanie map oraz panu Kazimierzowi Mudrewiczowi – prezesowi koła PZW - za wypożyczenie fachowych kijków do pieczenia kiełbasek na ognisku.

Podczas całego przedsięwzięcia wspierali nas nauczyciele i pracownicy naszej szkoły: p. Anna Giedzicz, p. Janina Sawoń oraz p. Maria Sobolewska, które przygotowały (zakupione wcześniej przez nauczycieli wf-u) kiełbaski, keczup, musztardę, pieczywo i ciepłą herbatkę, p. Kazimierz Kamiński, który to wszystko dostarczył na miejsce naszej zabawy, p. Jerzy Rakieć, który przygotował drewno na ognisko i p. Tadeusz Otoka –  nasz niezastąpiony fotograf, dzięki któremu posiadamy bogatą dokumentację foto :) z tej wyjątkowej imprezy. Nauczyciele: p. Andrzej Szeremeta i p. Jerzy Kimborowicz czuwali, aby ognisko ogrzało jak największą liczbę wychłodzonych organizmów... :) Wszyscy wymienieni panowie dbali o nasze bezpieczeństwo. Na wysokości zadania stanęli oczywiście wszyscy wychowawcy i nauczyciele – opiekunowie, wspierający poszczególne klasy.

Ale bez wątpienia, słowa uznania należą się UCZNIOM naszego „Rolnika”, którzy nie przestraszyli się trudnych warunków, nie okazali się leniuchami i wzięli udział w dzisiejszej grze terenowej. Kochani! Dziękujemy za wspólną przygodę! My – nauczyciele ZSR w Sokółce – mamy nadzieję, że nasza szkoła jest dla Was bezpieczną i przyjazną przestrzenią, a relacje uczeń-nauczyciel są nie tylko poprawne, ale też pełne sympatii i zrozumienia. Bo bardzo zależy nam na tym, abyście czuli, że dbamy o Was, zarówno w sferze dydaktycznej, jak i na polu wychowawczym, zatem niech Wspólne przebywanie – wzmacnia zaufanie!

Jolanta Czyżewska i Agnieszka Kulik

Zdjęcia


Tagi:PowiatSokólskiSzkołaSokółkaprojektZSRWspólnePrzebywanieWzmacniaZaufanieGraTerenowa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.