„Piękne Pomimo Wszystko”

„Piękne Pomimo Wszystko”

AGNIESZKA NOWIK autorka sesji fotograficznej „Piękne pomimo wszystko”

    Agnieszko, i znowu to samo, ;) robisz coś fajnego – ja się zachwycam (nie tylko ja), i biorę Cię na spytki… Opowiadaj, proszę, co się ważnego wydarzyło przed Twoim obiektywem, zanim tematem nr 1 stał się pewien wirus.

    Pytasz, co ważnego się wydarzyło chwilę przed epidemią, otóż spotkałam 4 fantastyczne kobiety: Asię Szyłak, Renię Sabal-Szczęśniak, Kasię Mieczkowską i była też 4. dziewczyna - jeszcze nie gotowa na prezentację sesji. Są to kobietki z bagażem doświadczeń, z uśmiechem na twarzy i z protezami nóg. I właśnie te protezy, a dokładnie protezy zamiast kończyn były tego dnia tematem przewodnim przed moim obiektywem. Ja, moje modelki i reszta cudownej ekipy stworzyłyśmy projekt pod nazwą „Piękne pomimo wszystko”. Projekt miał pokazać piękno i zmysłowość kobiet po amputacji. Te fotografie mają być dowodem, że brak kończyny nie jest czymś, czego trzeba się wstydzić, no i przede wszystkim, że amputacja - to nie koniec świata. Mam nadzieję, że nam się to udało.

    Jak się pracowało z modelkami?

    Kasia, Renata, Emila i Asia okazały się naprawdę świetnymi modelkami i praca z nimi była czystą PRZYJEMNOŚCIĄ. Myślę, że tego dnia wszystkie czegoś się nauczyłyśmy. Dziewczyny modelingu, a ja - jak pracować z osobą niepełnosprawną. To było ciekawe doświadczenie i pokonanie jakiejś bariery dla nas wszystkich. One musiały odsłonić to, czego wielu amputantów nie pokazuje, ja natomiast - musiałam dziewczyny tak ustawić, aby na zdjęciu z protezą pięknie wyglądały. Przy mojej pracy bardzo pomogły stylistki, makijażystki i fryzjerki.

    Wiem, wiem - za sesją stoi cały sztab profesjonalistów...

    Tak, projekt powstał całkowicie charytatywnie i swoją pomoc zaoferowały wspaniałe makijażystki: Joanna Pacuk - Make Up & beauty, Kinga Falkowska - Salon Kosmetyki Profesjonalnej, fantastyczne fryzjerki: Magdalena Cilulko - Salon Fryzjerski, Ewelina Łapicz - Kosmyk Kosmyczek, piękną biżuterię wypożyczyła nam niesamowita Joanna Bruzgo - Yosso Design, a nasze modelki ubrała Katarzyna Żukiewicz - ANG butik. Miejsca na sesję udostępniła Sala Weselna „Bona” w Kuźnicy. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za zaangażowanie i fantastyczną atmosferę.

    Podziwiam efekty, jest za co sobie wzajemnie dziękować. Zrobiłyście wspólnie świetną i ważną rzecz, i w dodatku na wyżynach estetycznych – odczuwacie zadowolenie?

    To już kolejne nasze, wspólne przedsięwzięcie. I kolejny raz dziewczyny wykonały kawał dobrej roboty, co znacznie ułatwiło mi pracę. Jestem dumna, że w naszej mieścinie znalazła się całkiem spora gromadka osób chętnych do pomocy przy projekcje, że poświęciły swój czas po to, aby wesprzeć tych, co chowają się w cieniu swojej niepełnosprawności. Jeśli projekt „Piękne pomimo wszystko” pomógł choć jednej osobie - to było warto!

 

JOANNA SZYŁAK modelka sesji fotograficznej „Piękne pomimo wszystko”, wolontariuszka Stowarzyszenia „Kładka”

    Asia, z wielką przyjemnością ogląda się zdjęcia, na których widzimy Cię w całkiem nowej odsłonie. Emanacja Kobiecości - przez duże K. Jakie miałaś refleksje po pierwszym spojrzeniu na efekty Waszej wspólnej pracy? Czy Twoje oczekiwania „nie doznały” zawodu?


    Zawodu? Skądże! Ogólnie na co dzień się nie maluję i nie układam fryzury - tylko czeszę grzywę na bok, więc pierwsze spojrzenie i: „WOW!” Potem kilka minut wpatrywania się w swoje zdjęcia, a potem zdjęcia dziewczyn z takim niedowierzaniem i radością. Że też makijaż i uczesanie mogą tak odmienić kobietę. To było mega doświadczeniem, mega metamorfoza i mega radość. Dziewczyny od makijażu, fryzur, strojów i biżuterii bardzo się postarały. No i oczywiście Agnieszka - pięknie to uwieczniła na fotografii.
 
    Sesja, nie była tylko pamiątką do rodzinnego albumu, ale zabraniem głosu w ważnej sprawie: amputacja - to nie powód, żeby myśleć o sobie – jestem nieatrakcyjna…


    Dokładnie, to nie tylko pamiątka. To taki mini projekt pokazujący wszystkim, którzy mają kompleksy w związku ze swoją niepełnosprawnością, czy z wyglądem i nie akceptują siebie... żeby w końcu się odważyć i żyć pełnią życia. Nie zważając na niepełnosprawność, czy na kg, czy jeszcze coś innego. Tacy jesteśmy, po co to kamuflować. Przez to, że staramy się to ukrywać, dajemy powody do plotek, a także zły przykład swoim dzieciom, które potem jak coś je spotka czują się niedowartościowane, samotne, izolują się. Tak samo jest z dorosłymi. To, że ktoś jest niepełnosprawny, po amputacji, na wózku - nie znaczy, że jest mniej wartościowy. Wręcz przeciwnie, bardzo często od takich osób można otrzymać dużo energii, odwagi by zrobić krok do przodu i nie zawracać sobie głowy bzdetami. Życie toczy się dalej, to jak je wykorzystamy zależy od nas samych i od tego, czy będziemy chować głowę w piasek, czy z uniesionym czołem iść do przodu mimo przeciwności. Wszyscy jesteśmy wartościowi i możemy być atrakcyjni. Już dostałyśmy sporo wiadomości od kobiet, które dzięki temu projektowi, w końcu wyszły z przysłowiowego ukrycia. I o to nam chodziło, więc już jest sukces!
 
    Jakieś podobne zaangażowane społecznie akcje przed Tobą?

    Hihi, u mnie tak jest, że rano brak pomysłu i nagle pod wieczór już coś nowego organizuję. Póki co, czekamy z dziewczynami, aż koronawirus się skończy i ruszamy z wystawami zdjęć w różnych miejscach. Jeszcze będzie się działo! Na pewno chcemy zrobić coś z myślą o kobietach w trakcie lub po chorobach nowotworowych. Myślę, że razem z Basią Wnukowską weźmiemy się za to, ponieważ już wcześniej o tym rozmawiałyśmy. Tak więc - czas pokaże.

JOANNA PACUK makijażystka (Make Up & beauty), przygotowywała modelki do sesji

    Pani Joanno, była Pani w sztabie profesjonalistów, dzięki którym modelki „Piękne mimo wszystko” wyglądają na zdjęciach tak olśniewająco, jakie to było doświadczenie?

    To było fantastyczne spotkanie. Dziewczyny są bardzo wesołe i ciepłe, jedynie trudno mi było skupić się podczas makijażu słuchając ich wzruszających historii, które w trakcie opowiadały.

    Dobrze dobrany makijaż i stylizacja to bardzo ważne elementy, ale prawdziwe piękno płynie z wnętrza – jeśli czujemy się szczęśliwe i spełnione – promieniejemy… jeśli smutne i wypalone – najlepszy makijaż nic nie wskóra, czy się z tym Pani zgadza?

    Uważam że szczęście i piękno kobiety odzwierciedla się w jej oczach i sposobie bycia.Makijaż i stylizacja to dodatki. Niemniej jednak, takie dodatki często mogą wpłynąć na samoocenę i poprawę humoru bo podkreślają piękno kobiety, która często go sama w sobie nie zauważa.

    Dziewczyny na fotografiach niczym nie ustępują tym, z sesji modowych – w każdej z nas drzemie potencjał – warto go poszukać i zdać się na profesjonalistów?

    Wydaje mi się, że cała rzecz polega na tym, aby poczuć się swobodnie przed aparatem, wtedy zdjęcia wyjdą dobre i będą miały to coś w sobie. Dobry fotograf, makijaż lub kreacja na pewno w tym pomagają i podnoszą pewność siebie fotografowanych.

pytała: Aneta Tumiel  /  sesja fotograficzna: Agnieszka Nowik Fotografia  /  fot. FB J. Szyłak

Zdjęcia


Tagi:aneta tumielAgnieszka Nowik Fotografia„Piękne Pomimo Wszystko”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.