Od 70 lat cieszą się najwyższym zaufaniem

Od 70 lat cieszą się najwyższym zaufaniem


- 70 lat temu był niezwykły czas, w którym ludzie podjęli decyzje o wyzwaniu, polegającym na niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi w jak najkrótszym czasie, z jak najlepszym skutkiem. Przez te siedem dekad wszyscy pracowaliśmy na dobre imię naszej formacji, poświęcając się jej do końca. - mówił Dariusz Wojtecki, Komendant PPSP w Sokółce, otwierając XI Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Jednostek OSP - Sokółka 2021 połączone z połączone z uroczystymi obchodami 70. rocznicą powołania Zawodowej Straży Pożarnej w Sokółce.
- Najwyższy procent zaufania społecznego to efekt naszej wspólnej służby, która na przestrzeni lat bardzo mocno ewoluowała i rozwijała wszelkiego rodzaju działalność ratowniczą, począwszy od ratownictwa drogowego, chemicznego, wysokościowego, wodnego, radiacyjnego i medycznego- podkreślał komendant Wojtecki, dziękując jednocześnie Piotrowi Rećko, Staroście Sokólskiemu za pomoc Powiatu Sokólskiego w organizacji niedzielnej uroczystości poświęconej obchodom 70-lecia istnienia straży pożarnej.


W jej trakcie przekazano na ręce strażaków PSP z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Sokółce oraz Dariusza Wojteckiego, Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce, tablicę pamiątkową oraz środki ochrony indywidualnej ufundowane przez Zarząd Powiatu Sokólskiego. Przekazania dokonał Piotr Rećko, Starosta Sokólski wraz z Jerzym Białomyzym, Wicestarostą Sokólskim oraz Bożeną Jelską-Jaroś i Romualdem Gromackim, Członkami Zarządu Powiatu Sokólskiego. Na tablicy wymienieni są wszyscy komendanci Zawodowej Straży Pożarnej w Sokółce: płk. Józef Nazarko, Michał Żegajło, sap. Sergiusz Żuk, kpt. Alfred Malanowski, kpt. Stanisław Wierzchucki, ppłk. Stanisław Szoda, st. bryg. Wacław Greś, st. bryg. Dariusz Wojtecki. Poprzez umieszczenie ich nazwisk na szklanej tablicy, Starosta Sokólski chciał uhonorować bohaterów i chronić pamięć o nich.


W trakcie piastowania funkcji starosty przez Piotra Rećko, Zarząd Powiatu Sokólskiego przekazał na PSP i OSP w sumie 1 500 000 zł. W tym czasie zostały zmodernizowane budynki straży pożarnej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej, a jednostki OSP doposażono w nowe wozy strażackie, były to zakupy po części sfinansowane ze środków Powiatu Sokólskiego. Trzeba tu podkreślić, że również sieć dróg w powiecie, nieustannie budowana i remontowana przez Powiat Sokólski we współpracy z gminami, ma służyć między innymi właśnie szybkiemu i bezpiecznemu dotarciu służb do miejsca zdarzeń.
Na ręce komendanta, starosta wręczył też pamiątkową grafikę, stworzoną ze współczesnych i archiwalnych zdjęć ZSP w Sokółce. Strażacy otrzymali również pamiątkowy dzwon ufundowany przez Jacka Kucharewicza, Prezesa firmy Metal-Fach, a takze sprzęt sportowy od firmy BARTER S.A. w Białymstoku.
Nagrody, prezenty i odznaczenia


Starosta Sokólski wraz z Komendantem PPSP w Sokółce wręczyli trzydziestu osobom pamiątkowe medale z okazji 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej. Wśród wyróżnionych osób byli m.in.: Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm, Mariusz Gromko, Senator RP, Paweł Wnukowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego, Członkowie Zarządu Powiatu Sokólskiego: Bożena Jelska-Jaroś i Romuald Gromacki, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu sokólskiego, Stanisław Szoda, emerytowany Komendant Zawodowej Straży Pożarnej w Sokółce, Wacław Greś, emerytowany Komendant Rejonowych Straży Pożarnych oraz Komendant Rejonowy i Powiatowy PSP w Sokółce i wielu innych zasłużonych Druhów. Pełną listę podamy niebawem.


W trakcie uroczystości zaprezentowano publikację książkową, wydana przez Stowarzyszenie Towarzystwo “Ziemia Sokólska”, zatytułowaną „Powiat Sokólski - Historia i Współczesność Pożarnictwa”. W trakcie trwania zawodów można było obejrzeć wystawę zdjęć archiwalnych, zgromadzonych podczas prac nad tą książką. Uhonorowane zostały również osoby zaangażowane w prace nad jej powstaniem: Przemysław Borowik, autor części historycznej książki, Druhna Cecylia Bach-Szczawińska, konsultantka części historycznej i współautorka części współczesnej dotyczącej OSP w Krynkach, Aneta Tumiel, redaktor książki. Piotr Rećko podziękował wszystkim, którzy brali udział w tworzeniu albumu.


- Publikacja jest wyrazem wdzięczności wobec całej formacji straży pożarnej. W jej powstanie zaangażowały się również poszczególne jednostki OSP z terenu powiatu sokólskiego, przekazując posiadane informacje i zdjęcia archiwalne. Mam nadzieję, że każdy strażak będzie posiadł tę pozycję w swoich zbiorach- powiedział starosta.
W trakcie uroczystości wręczono też nagrody zwycięzcom “Powiatowego Konkursu Wiedzy Pożarniczej” dla młodzieży szkół podstawowych i średnich, który rozstrzygnięto kilka dni wcześniej, na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce.


- Praca strażaka jest trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna. Właśnie dlatego cieszycie się tak ogromnym szacunkiem w społeczeństwie i dlatego też pewnie wygrywacie wszelkie rankingi zaufania społecznego. Nie prowadzicie żadnej kampanii, po prostu jesteście i pomagacie nam w trudnych momentach naszego życia. Ratując ludzi i ich mienie narażacie własne życie. Życzę wam przede wszystkim bożego błogosławieństwa i opieki waszego patrona św. Floriana, niech wam towarzyszy w każdej akcji i każdym bezpiecznym powrocie do swojej rodziny - Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego złożyła strażakom życzenia od całego Zarządu Województwa Podlaskiego i Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego.


W obchodach 70. rocznicy powołania Zawodowej Straży Pożarnej w Sokółce uczestniczyli m.in.: Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Mariusz Gromko, Senator RP, Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Andrzej Sobolewski, Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Robert Dzierżka, Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Komendanta PSP, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego, Członkowie Zarządu Powiatu Sokólskiego: Bożena Jelska-Jaroś i Romuald Gromacki, Kazimierz Woronowicz, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Białymstoku, Franciszek Budrowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sokółce wraz z prezesami i komendantami gminnymi ZOSP RP, ks. Wojciech Ejsmont, Kapelan Wojewódzki Strażaków, ks. Piotr Hańczaruk, Kapelan Powiatowy Strażaków, emeryci zawodowej i PSP na czele z Wacławem Gresiem, Przewodniczącym Koła Emerytów i Rencistów, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu sokólskiego, Zbigniew Awdziej, Komendant Placówki SG w Kuźnicy, Sławomir Kołakowski, Komendant PP w Sokółce, Janusz Samociuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka, Aleksander Lickiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki, Jarosław Karpiuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśla, Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansowego W starostwie Powiatowym w Sokółce, Piotr Bujwicki, Prezes LGD “Szlak Tatarski”.


Wkrótce opowiemy wam, jak ZSP w Sokółce funkcjonowała w latach 50-tych, a jakie warunki trzeba spełnić, żeby dzisiaj zastać zawodowym strażakiem. Obserwujcie nasz profil.


Opr. P. A. Zalewska
Foto. Marcin Pogorzelskii

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.