O zdrowym stylu życia...

O zdrowym stylu życia...

Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiczach „Łapiczanki” wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w ramach działań „Wspólnie o Funduszach Europejskich” 12 października przeprowadziło warsztaty pt.: „Z Funduszami Europejskimi na zdrowie niech się każdy dowie na krańcu świata”.
Tematem wydarzenia były: „Bezpośrednie dostawy produktów ekologicznych, propagowanie ekologii i zdrowego stylu życia, wykorzystanie dobrych praktyk i wzorów – założenie swojej działalności gospodarczej”.
Wśród zaproszonych gości były przedstawicielki Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z Warszawy w osobie Justyny Perkowskiej oraz Punktu Informacyjnego dot.: Funduszy Europejskich z Białegostoku - panie: Monika Pańkowska i Justyna Muszyńska.
Spotkanie było poświęcone zdrowiu i jego różnym uwarunkowaniom. Na początek panie z Punktu Informacyjnego FE przedstawiły możliwości pozyskania wsparcia Funduszy Europejskich, następnie pani Urszula Kozaczuk z firmy Runo Sp. z o.o. z Hajnówki zaprezentowała produkty ekologiczne. Uczestnicy szkolenia mogli wypróbować zioła, herbatki – różne mieszanki. Największe zainteresowanie wzbudziły informacje dotyczące tego, które zioła dobrze działają na różne dolegliwości.
W przerwie, dzięki uprzejmości pani Cecylii Bach-Szczawińskiej i jej zamiłowaniu do historii, mogliśmy poznać dzieje naszego powiatu oraz dowiedzieć się o rocznicy 450-lecia nadania Krynkom praw miejskich magdeburskich. Urodziny miasta według źródeł historycznych przypadają 22 listopada.
Po przyswojeniu informacji o wpływie kiszonek na nasze zdrowie rozpoczęły się zajęcia praktyczne - kiszenie. Pod okiem Ani Sienkiewicz robiliśmy gołąbki wege. Degustacja obejmowała sok z buraków oraz kiszone ogórki w tradycyjnym zestawie - na chlebie ze smalcem. Później przygotowane były jarskie flaczki z kotletami z kaszy jęczmiennej w sosie pieczarkowym, a na deser kasza jaglana z granatem wg przepisu i pod kierunkiem Joanny Czarkowskiej – Kierownik PODR w Szepietowie. Wszystkie potrawy były serwowane w towarzystwie podlaskiego kwasu chlebowego, wody, podpiwniku z firmy Krynka Sp. z o.o. Na koniec doktorant p. Mateusz Łajewski z katedry Ekonomii i Zarządzania UwB omówił temat dostawy ekologicznych produktów rolnych bezpośrednio od rolnika podlaskiego do konsumenta i przedstawił korzyści jakie płyną ze skrócenia łańcucha dostaw.
W trakcie warsztatu był poruszony temat działania fundacji DKMS w kierunku poszukiwania i rejestracji dawców szpiku. KGW "Łapiczanki" włączyło się aktywnie w upowszechnienie badań, które na podstawie pobranej śliny mogą określić kod genetyczny. Zapewniamy, badania są bezbolesne. W ten sposób możemy pomóc młodemu mieszkańcowi Sokółki Jackowi Minkiewiczowi, który walczy o zdrowie. KGW "Łapiczanki" wspierało akcję podczas pikniku rodzinnego w Sokółce 6.10. br.


Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiczach

 
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.