O uwagę prosimy Seniorki i Seniorów z gm. Sokółka

O uwagę prosimy Seniorki i Seniorów z gm. Sokółka

Polska Akademia Nauk prowadzi badanie wśród seniorów w gminie Sokółka


Po szkole pracowałam w sklepie. Wyszłam za mąż, urodziłam troje dzieci. Mąż wtedy dobrze zarabiał, więc po wychowawczych nie wróciłam do sklepu. Potem pracowałam krótko w szkole, ale trudno było to pogodzić z prowadzeniem gospodarstwa. No i kleiłam w domu torebki, z tym że szef nikogo rejestrował. W sumie więc mam 14 lat stażu. I dostaję 720 zł emerytury – mówi pani Ewa.
Większość seniorów w Polsce otrzymuje emeryturę z ZUS. Osoby urodzone w 1949 r. lub później mogą otrzymać tzw. „emeryturę minimalną” (1338 zł miesięcznie), jeśli wykażą odpowiedni staż ubezpieczeniowy lub wychowały co najmniej czworo dzieci. Jednak aż 337 tys. emerytów z tych roczników pobiera z ZUS niższą kwotę. Kim są te osoby, jakie były koleje ich losu, jak wygląda dziś ich życie? Chcemy się tego dowiedzieć, rozmawiając z seniorami będącymi w takiej sytuacji.


Jesteśmy zespołem z Polskiej Akademii Nauk. Badanie prowadzimy w kilku gminach. Wśród nich jest Sokółka, wybrana ze względów statystycznych. Zwracamy się do mieszkańców gminy, którzy:
● urodzili się w 1949 r. lub później,
● osiągnęli wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni), i
● pobierają emeryturę z ZUS niższą niż 1 338 zł brutto (1 217 zł „na rękę”),
z serdeczną prośbą o kontakt. Chcemy z Państwem porozmawiać – w dogodnym dla Państwa miejscu i czasie. Zapewniamy poufność i ochronę Państwa danych.


Chętnie porozmawiamy też z osobami, które:
● mają nie więcej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego i spodziewają się, że ich emerytura będzie niższa od minimalnej,
● osiągnęły już wiek emerytalny i miałyby emeryturę poniżej minimalnej, ale jeszcze na nią nie przeszły.
Osobom, które podzielą się swoją historią, oferujemy skromne nagrody – bony Sodexo (50 zł) do zrealizowania w jednym z wielu sklepów.


Bez Państwa to badanie się nie uda – prosimy o pomoc!
Kontakt: tel. 691 797 845, email: emeryt@ifispan.edu.pl


dr Danuta Życzyńska-Ciołek, mgr Ewa Potępa, mgr Piotr Drygas


Fot. Pixabay
 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.