Nowa formuła klasy mundurowej

Nowa formuła klasy mundurowej

W nowym roku szkolnym 2016/17 w Zespole Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej rusza nowa formuła klasy mundurowej. Jej główną zaletą jest fakt, iż nowy  program został wypracowany wspólnie przez uczniów, nauczycieli oraz Zarząd Powiatu Sokólskiego, w tym Alicji Rysiejko oraz Jerzego Białomyzego. 24 sierpnia odbyło się spotkanie rodziców, uczniów, nauczycieli oraz Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, na którym omówione zostały szczegóły programowe nowej klasy.

      Klasy mundurowe w obecnym kształcie funkcjonują od sześciu lat. Czas najwyższy na zmiany, tak aby uczniowie uzyskali większe umiejętności pozwalające im na skuteczniejsze aplikowanie przy rekrutacji do służb mundurowych tj. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz wszelkiego rodzaju Służb Specjalnych czy też Wojskowych. Tegoroczna nowa formuła ma przekształcić klasę rozwijającą zainteresowania w klasę dającą faktyczne uprawnienia.

      Klasa mundurowa w dotychczasowej formule to wycieczki do jednostek wojskowych, więzień, spotkania z przedstawicielami służb mundurowych, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry. Ukończenie szkoły potwierdzał certyfikat, będący załącznikiem do świadectwa. Uczniowie przez 4 dni w tygodniu chodzą do szkoły w mundurach. Odbywają co najmniej pięć piątkowo-niedzielnych manewrów wojskowych w roku szkolnym (w tym 2 w jednostce wojskowej w Osowcu). Fakultatywnie a więc nieobowiązkowo mieli możliwość korzystania z

zajęć samoobrony i sztuk walki.

Nowa klasa mundurowa ma o wiele więcej dodatkowych korzyści. Zachowano wszystkie elementy klasy mundurowej, które dotychczas się sprawdziły. Rozszerzając program zajęć z podstaw taekwon-do, samoobrony, strzelectwa sportowego, musztry paradnej oraz przygotowania do egzaminu sprawnościowego tj. biegu na orientację itp.

Każdy z absolwentów będzie mógł uzyskać stopień instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością samoobrona i strzelectwo, dzięki czemu uzyska dodatkowe  punkty przy rekrutacji do wszystkich służb mundurowych. Tym samym absolwent klasy mundurowej będzie miał przewagę nad innymi osobami aplikującymi do służb nie posiadającymi ww. uprawnień. Uczniowie będą przygotowywani do egzaminów sprawnościowych do służb mundurowych oraz do udziału w konkursach: „Sprawni jak żołnierze” i „Srebrne muszkiety”.

      Podział godzin w ramach grupy mundurowo–sportowej, jest ambitny i tygodniowo wynosi dwie godziny zajęć z wychowania fizycznego, dwie godziny strzelectwa sportowego, trzy godziny podstaw taekwon-do militarnego, dwie godziny samoobrony, jedna godzina przygotowanie do egzaminu sprawnościowego i biegów na orientację, jedna godzina musztry.

Alicja Rysiejko, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego: Najważniejsze, że nowa formuła klasy mundurowej znalazła akceptację uczniów. Przyjęli ją z entuzjazmem upatrując w niej szansę na uzyskanie realnych umiejętności i uprawnień do przyszłej pracy w służbach mundurowych.

Jerzy Białomyzy Wicestarosta Powiatu Sokólskiego: Dla szkoły jest to bez wątpienia poprawienie oferty edukacyjnej i szansa na zwiększenie ilości uczniów przy naborze w kolejnych latach. Ważne jest, iż nikt do tej pory w Polsce nie realizował tego typu przedsięwzięcia, co daje nam przewagę nad innymi szkołami.

Zdjęcia


Tagi:SzkołaSokółkapowiat sokólskidabrowa białostockazespół szkółklasa mundurowa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.