Nocne Krynek Bajanie

Nocne Krynek Bajanie

W dniu 14 maja odbyło się „Nocne Krynek bajanie” w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc muzeów”. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pro Bona Krynki. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zostały przygotowane: spacer po ulicy Bema, „zapomniane smaki Krynek”, wystawa etnograficzna ze zbiorów społecznych pod nazwą „Ze strychu, z kufra, z szuflady”. Podczas spaceru uczestnicy zapoznali się z historią ulicy Bema oraz z istniejącymi tam przed wojną instytucjami. Na podróż w przeszłość zabrała nas Cecylia Bach-Szczawińska. Po drodze spotykały nas różne postaci z przeszłości: mieszczka kryńska , hrabina, strażak, sklepikarz żydowski, bawiące się dzieci, wiejska kobieta z koszem jajek.
Po trudach spaceru wstąpiliśmy do remizy OSP w Krynkach na degustację zapomnianego smaku Krynek. A był nim kugel – żydowska potrawa na słodko oraz kompot z rabarbaru, przygotowane przez Grażynę i Mariana Baranowskich. W trakcie degustacji Cecylia opowiedziała nam o historii straży pożarnej w Krynkach oraz obejrzeliśmy zebrane tam zdjęcia archiwalne. W remizie został także przeprowadzony quiz historyczny, dotyczący ulicy Bema. Uczestnicy uważnie przysłuchiwali się opowieściom przewodniczki, dlatego quiz wypadł znakomicie i wszyscy dostali upominki.
Następnym punktem programu była wystawa etnograficzna w sali GOK. Zgromadzone zbiory w postaci: wyrobów tkackich, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, sprzętów domowych i dokumentów zostały podzielone tematycznie. Ich wyeksponowanie zrobiły duże wrażenie na odbiorcach. Lucyna Jurkiewicz opowiedziała o przeznaczeniu przedmiotów i o sposobie ich wykonywania. Zwiedzający zadawali dużo pytań, wywiązały się rozmowy i wspomnienia.
Podjęte działania miały na celu przybliżenie historii Krynek, a także służyć promocji miasta.
Dziękuję członkom stowarzyszenia za zaangażowanie w przygotowaniach wydarzenia, pani dyrektor GOK za udostępnienie sali i duży wkład pracy w realizację, pani Burmistrz Krynek Jolancie Gudalewskiej za udostępnienie remizy oraz firmie POSPLEX za pomoc w przygotowaniu upominków. Serdecznie dziękuję uczestnikom wydarzenia, którzy dopisali mimo braku pogody.

Pro Bona Krynki

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.