Nasze przedszkolaki poznały drogowe ABC

Nasze przedszkolaki poznały drogowe ABC

„Drogowe ABC” to także nazwa programu edukacyjnego adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym realizowanego przez Polski Czerwony Krzyż wespół z firmą Circle K, którego celem jest nauczenie najmłodszego pokolenia zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Każdego dnia ponad 80% dzieci, które uczęszczają do szkół i przedszkoli musi przejść przez jezdnie w drodze do lub z domu.
 
Uczestnicy programu poprzez połączenie nauki i zabawy zdobyli informacje na temat bezpieczeństwa na drodze, numerów alarmowych oraz poznali podstawy udzielania pierwszej pomocy. Edukacja przedszkolna to najlepszy moment, by zacząć budować wśród dzieci prawidłowe postawy i promować odpowiednie wzorce zachowań. Czytamy na www.pck.pl/kampanie/drogowe-abc/.
 
W obrębie działania Oddziału Rejonowego PCK w Sokółce w projekcie uczestniczyło 6 placówek: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Różanymstoku, Przedszkole w  Kuźnicy, Samorządowe Przedszkole w Dąbrowie Białostockiej, Przedszkola Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5 w  Sokółce, Przedszkole im. Jana Pawła II w Korycinie, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstań Narodowych w Szudziałowie. W ramach zajęć Polski Czerwony Krzyż przekazał materiały edukacyjne dostosowane do możliwości poznawczych, odrębne dla 3-4 latków oraz 5-6 latków, do Oddziału Rejonowego trafiły 824 zeszyty edukacyjne.
 
Z „Drogowym ABC” zapoznały się Stokrotki z Przedszkola Nr 5 w Sokółce
 
- Zapoznałyśmy dzieci z niebezpieczeństwami jakie im zagrażają, ale przede wszystkim utrwaliłyśmy u nich postawy i zachowania dające im poczucie bezpieczeństwa. Zapoznałyśmy dzieci z sposobami radzenia w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu. Wzbudziłyśmy u nich czujność w celu zapobiegania powstaniu zagrożeń, a tym samym wyposażyłyśmy dzieci w wiedzę, umiejętności i nawyki bezpiecznego postępowania w życiu codziennym. W ramach realizacji programy zorganizowaliśmy wycieczkę do Komendy Głównej Policji w Sokółce. Tematem przewodnim było „Bezpieczeństwo na drodze”. Policjantki w tym zakresie zapoznały dzieci z zasadami ruchu drogowego, wskazały właściwe sposoby postępowania w trakcie drogi z i do przedszkola. Na terenie komendy odbyło się również spotkanie z psem i jego przewodnikiem. Celem spotkania było wykształcenie pożądanego modelu zachowania dziecka w kontakcie z niebezpiecznymi zwierzętami. Przedszkolaki nauczyły się jak należy postępować, gdy atakuje pies. Drugim tematem realizowanym na zajęciach była „Bezpieczna jazda na rowerze, hulajnodze”. W trakcie zajęć przedszkolaki zaznajomiły się i utrwaliły zasady jak bezpiecznie poruszać się na rowerze i hulajnodze. Wiedzą o konieczności zakładania kasku i ochraniaczy, i że bezpiecznie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych tylko pod opieką dorosłych. Kolejny akcent padł na numery alarmowe - „Gdy coś złego się dzieje, dzwonie do...”. Odgrywaliśmy scenki z umiejętnością informowania o niebezpiecznym zdarzeniu, którego jest się uczestnikiem lub  świadkiem. Utrwaliliśmy numer alarmowy oraz wdrożyłyśmy dzieci do odpowiedzialnego stosowania się do podstawowych znaków drogowych. Po teorii przyszedł czas na praktykę -„Przejście przez jezdnię”. Zorganizowałyśmy spacer, gdzie dzieci mogły ćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez przejście dla pieszych, aby utrwalić zdobyte umiejętności.Relacjonują wychowawczynie Aneta Gardziejczyk i Agnieszka Olechno
 
„Tulipany” z sokólskiej „Piątki” także wiedzą więcej o bezpieczeństwie drogowym


- Omawialiśmy następujące tematy: Bezpieczna jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze Dzieci dowiedziały się jakie elementy ochronne są niezbędne do poruszania się na sprzętach typu: rower, rolki, hulajnoga. Uświadomiły sobie, że są specjalne miejsca, ścieżki i przepisy, których należy przestrzegać. Dzieci poszerzały swą wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez. Ćwiczyły przechodzenie przez pasy w sali a następnie w terenie podczas spacerów. „Tulipany” dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu w okolicach jezdni, zbiorników wodnych itp. „Tulipany” ćwiczyły wykonywanie telefonów alarmowych do odpowiednich służb bezpieczeństwa i reakcję w razie wypadku. Dowiedziały się jakie informacje należy przekazać operatorowi oraz powtarzały swoje adresy zamieszkania aby w razie potrzeby znać go na pamięć.
 
 „Tulipany" na bieżąco uzupełniały specjalne zeszyty z zadaniami edukacyjnymi aby utrwalić zdobyte wiadomości. Na koniec realizacji projektu, dzieciom rozdane zostały misiowe odblaski. „Tulipany” dowiedziały się do czego one służą oraz że muszą być umieszczone w widocznym miejscu abyśmy byli widoczni a dzięki temu bezpieczniejsi. Czytamy w relacji wychowawczyń Agnieszki Gieniusz i Ewy Czaplejewicz.


źródło: Lila Micun Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Sokółce, materiały sprawozdawcze z Przedszkola nr 5 w Sokółce, fot. Przedszkole nr 5 w Sokółce
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.