Nasza rzeczywistość z „koroną” w tle

Nasza rzeczywistość  z „koroną” w tle

    Korona nam z głowy nie spadnie, jeśli dostosujemy się do nowych zasad bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem COVID-19, chociaż wszyscy pewnie zrobilibyśmy bardzo dużo, żeby jednak TĘ konkretnie „koronę” z głowy i z serca nam zdjęto…
     Gdy piszemy te słowa, w powiecie sokólskim wciąż nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19. Można powiedzieć, że póki co - nie jest źle.
     Mimo wszystko, powinniśmy trzymać dalej (starannie umytą) rękę na pulsie i stosować się do zaleceń idących z góry, szczególnie, że ostatnio zostały one zaostrzone.
    Jak wyglądał kolejny tydzień narodowej i powiatowej kwarantanny?
    Sokółka i okolice pustawe, na szczęście społeczność nie lekceważy ograniczeń w przemieszczaniu się. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych powinna wynosić co najmniej 2 metry.
     Przypominamy jak mantrę, przemieszczać możemy się w przypadku: dojazdu do/z pracy, wolontariatu i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Dzieci i młodzież (do 18. r.ż.) mogą się przemieszczać tylko pod opieką dorosłego.
 
    Czas jest trudny, naturalną potrzebę modlitewnego skupienia pomagają wypełnić msze i modlitwy różańcowe transmitowane przez sokólskie parafie - św. Antoniego, czy Wniebowzięcia NMP. Dzięki Internetowi można było także uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznym w parafii prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie. Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami we mszy tradycyjnej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (wyłączając sprawujących posługę), niestety, zeszły tydzień przyniósł złamanie tych zasad przez parafian w Dąbrowie Białostockiej, interweniowała nawet policja.
 
    Uczniowie mają za sobą kolejny tydzień zdalnej szkoły. W naszych podstawówkach nauka odbywa się najczęściej za pośrednictwem dziennika elektronicznego, gdzie „zostawiane” są zagadnienia do opracowania, przygotowane przez nauczycieli. Jeśli trzeba zweryfikować wiedzę młodego człowieka – uczeń może zrobić zdjęcie wykonanych ćwiczeń, wysłać je e-mailem. Ba, uczniowie mogą pisać nawet kartkówki. Taki typ zajęć może pomóc wypracować techniki samodzielnej pracy, a udostępniane przez nauczycieli filmiki - mogą uatrakcyjnić przyswajanie wiedzy, chociaż z mobilizacją u młodych do samodzielnej pracy – bywa różnie. Młodzież z sokólskiej zawodówki posiłkuje się z kolei programem ZOOM Cloud Meeting. Na profilu FB szkoły czytamy: Ta nowa forma pracy sprawdza się i można powiedzieć, że przyczynia się do naszego rozwoju. Największym problemem jest stabilność połączenia internetowego, od którego najbardziej zależy jakość przekazywanego przez nas obrazu i głosu.
 
    Kultura mała i duża – także przeszła na tryb online, można z własną kanapą teleportować się choćby do warszawskiego teatru, bądź śledzić (i głosować) zmagania w Konkursie Piosenki Dziecięcej MGOK-u w Dąbrowie Białostockiej.
 
    Do każdego sklepu, lokalu usługowego, czy urzędu pocztowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. Jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie - może w nim przebywać 15 klientów. Zasady respektuje obsługa sklepów i, z drobnymi wyjątkami, klienci. Godziny od 10:00 do 12:00 zarezerwowane są dla osób powyżej 65. roku życia.
    Lokalna gastronomia działa, więc jeśli zdalne obowiązki zbyt nas pochłoną - możemy zamówić catering na wynos, do czego serdecznie namawiamy, to może znacząco wesprzeć tę branżę w obecnej sytuacji.
 
    Jako że mieszkamy nieopodal granicy, warto wiedzieć, że mogą ją przekraczać tylko i wyłącznie obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby, które posiadają Kartę Polaka, dyplomaci, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP. Z kolei osoby, które wracają z zagranicy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Przez ten czas nie można opuszczać domu. W przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać jej poddane, w przypadku występowania objawów choroby, należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.  

    Pamiętajmy o innych, o starszych, samotnych - dowiedzmy się, czy nie potrzebują pomocy, razem łatwiej przetrwać!
 
    Nasza rzeczywistość to, na szczęście, także cała gama działań oddolnych – ludzie się jednoczą, łączą swoje siły, umiejętności i możliwości.

AT/PB

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.