Narodowe Czytanie w Sokółce

Narodowe Czytanie w Sokółce

Dnia 06.09.2019 Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz ósmy uczestniczyła w Narodowym Czytaniu - ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość wybitnych dzieł literatury narodowej, która odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Gościem specjalnym tegorocznego Narodowego Czytania była Fundacja Języka Polskiego, która w godzinach porannych przeprowadziła warsztaty dla młodzieży, natomiast po południu włączyła się w czytanie nowel wraz z mieszkańcami Sokółki.

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które były lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość przyniesienia własnych egzemplarzy nowel w celu uzyskania pamiątkowej pieczęci. Równocześnie odbył się także kiermasz książek, gdzie można było nabyć lekturę za przysłowiową złotówkę.

O godzinie 14.00 czytelnia wypełniła się słuchaczami. Fragmenty „Dymu” Marii Konopnickiej przeczytali: pani Leonarda Szubzda – sokólska poetka, pani Lucyna Szymańska – dyr. Przedszkola Nr 5 w Sokółce oraz czytelnicy: pani Anna Andruszkiewicz i pan Przemysław Krawiel. Fragmentami „Orki” Władysława Stanisława Reymonta uraczyli czytelników: pani dr Monika Kresa z Fundacji Języka Polskiego oraz pan Marian Biziuk. „Katarynkę” Bolesława Prusa odczytały: pani Joanna Bienasz – dyr. Biblioteki Publicznej w Sokółce, pani dr Monika Kresa z Fundacji Języka Polskiego oraz czytelniczki: pani Krystyna Kozłowska i pani Anna Wasilewska. „Sawę” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego przeczytała pani Maria Lila Andrzejewska – dyr. SP2 w Sokółce. Fragmentami „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej podzielili się z gośćmi czytelnicy:  Paulina Ragin i Marek Sztapkowski.  Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem zaangażowanie mieszkańców w projekcie Narodowego Czytania jest coraz większe. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwagę i piękną deklamację.

Na zakończenie bibliotekarki zaproponowały gościom wiejski stół. Znajdowały się na nim rozmaite specjały: tradycyjny chleb, smalec, ogórki, miód, a także polskie owoce. Większość nowel opisuje realia polskiej wsi i zaścianka, dlatego chcąc wpisać się w kanon tamtych czasów chciały pokazać wytwory polskiej ziemi i pracy.

Już teraz zapraszamy wszystkich Państwa do Narodowego Czytania za rok.


Beata Grecka
Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.