„Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.”

„Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.”

Projekt „Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.” Wizyta uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 1 w Grodnie 22 – 23 maja 2017 r

Wyjazd w dniu 22 maja 2017 r.

 Wizyta w białostockim  IPN., młodzież z Dąbrowy Białostockiej i Grodna zwiedziła archiwum oraz zapoznała się z pracą archiwistów. Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmują się pracownicy IPN. (prowadzenie archiwum, weryfikacja osób, kontrola nazewnictwa ulic zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, badanie szczątków ofiar II wojny światowej oraz komunizmu, wydawanie publikacji oraz szeroko pojęta edukacja dzieci i młodzieży).

Młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących przeprowadzania wywiadów ze świadkami historii (jak przygotować się do rozmowy ze świadkiem,  rozpocząć rozmowę, jakim sprzętem można dokonać nagrania, na co zwrócić uwagę podczas nagrań – światło, ustawienie osoby, tło, dźwięk). Wizyta w TVP Białystok – zapoznanie się z pracą dziennikarza (oprowadzał p. Cezary Roman), sprzętem (kamery, oświetlenie), zwiedzenie studia nagrań oraz pozostałych pomieszczeń.

 Spotkanie z Agnieszką Giełażyn – Sasimowicz absolwentką naszej szkoły oraz dziennikarką pracującą w TVP Białystok.

 Wieczorne zwiedzanie Izby Regionalnej w Zespole Szkół w Nowym Dworze – pokazanie młodzieży polskiej i białoruskiej, jak żyli ludzie kilkadziesiąt lat temu w małej miejscowości pomiędzy Grodnem i Dąbrową.

Wyjazd w dniu 23 maja 2017 r.

Zapoznanie się z wystawą Marka Podwala „Kadisz dla Dąbrowy” w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Białostockiej. Wizyta studyjna w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie. Spotkanie z doktorem Tomaszem Wiśniewskim, który objaśnił zasady sztuki nagrywania filmów dokumentalnych oraz wywiadów ze świadkami historii. Pan Wiśniewski przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących robienia zdjęć. Młodzież obejrzała kilka filmów zrealizowanych przez niego w Grodnie (m.in. „Zamarznięta rzeka”) oraz prezentację zdjęć Grodna z pierwszej połowy XX wieku.

Projekt współfinansowany przez Fundację PZU, Fundację GAMA, objęty Patronatem Honorowym Starosty Sokólskiego.

Dorota Budzińska

 

Zdjęcia


Tagi:powiat sokólskiIPNpiotr rećkoStrosta Sokólski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.