"Moja Mała Ojczyzna Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej" - wystawa online Bernardy Rość

"Moja Mała Ojczyzna Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej" - wystawa online Bernardy Rość

Zapraszamy na wernisaż poświęcony podlaskiej tkaninie dwuosnowowej autorstwa wybitnej i utalentowanej artystki ludowej BERNARDY ROŚĆ, będący podsumowaniem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. "Moja Mała Ojczyzna Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej".

W ramach Stypendium pani Bernarda stworzyła kolekcję przepięknych i unikatowych tkanin dwuosnowowych, których motywem przewodnim jest Korycin.

Wykonane prace charakteryzują się wspaniałym połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym wzornictwem, wysublimowaną kolorystyką i niezwykłą starannością. Nowatorskie podejście autorki do tematu z pewnością na stałe wpisze się w kanon sztuki ludowej.

Pani Bernarda, jako pierwsza z twórczyń ludowych – podlaskich tkaczek połączyła współczesne trendy we wzornictwie z głęboko osadzonymi w kulturze ludowej wzorami. Efektem jej kunsztu są przepiękne prace, które można zobaczyć na Facebooku: Tkaniny Beni i Agi - Tkanina Dwuosnowowa

Cykl tkanin dwuosnowowych o charakterze tematycznym zostanie również zaprezentowany na autorskiej wystawie on-line Bernardy Rość na stronie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna oraz na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury. 

Stypendium BERNARDY ROŚĆ to efekt ogromnej pasji artystki, ale i ogromnej pracy.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – KULTURA W SIECI."

 

Bogusława Depkun

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.