"Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu"

"Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu"

Uczniowie Zespołu Szkół w Sokółce od 03.11.2022 r. do 02.11.2023 r. realizowali projekt pn. "Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu" nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000076453 w ramach programu Erasmus +, który został finansowany ze środków Unii Europejskiej kwotą 45 374 euro

Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu

Możliwość wzięcia udziału w projekcie "Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu" oraz mobilności do Grecji intensywnie poszerzył nasze horyzonty. Poznaliśmy kulturę grecką, zwyczaje, kuchnie, styl bycia, ale również poznaliśmy siebie nawzajem. Zintegrowaliśmy się z ludźmi z innych krajów i umocniliśmy więzy przyjaźni szkolnej, tworząc wspaniałe wspomnienia oraz biorąc udział w nowych ciekawych doświadczeniach. Jednym z takich doświadczeń było zadanie na targu, gdzie szukaliśmy lokalnych specjałów i tradycyjnych potraw. Poznaliśmy lepiej samych siebie, odkrywając nowe hobby, nabywając cechy, które przydadzą się w naszej dalszej karierze, takie jak: komunikatywność, samodzielność, kreatywność, umiejętność pracy w grupie. Pomagaliśmy sobie nawzajem i próbowaliśmy zawsze znaleźć wspólne rozwiązania problemów. Grecja oczarowała nas swoją historią, krajobrazami, a rejsu na Skiathos, gdzie nauczyliśmy się tradycyjnego tańca greckiego sirtaki, nigdy nie zapomnimy. Przyjaźnie nabyte podczas projektu zostaną z nami na długie lata, a wspomnienia z wyjazdu będą towarzyszyć nam do końca.

Rozwijanie umiejętności językowych

Podczas podróży mogliśmy przekuć naszą teorię w praktykę i porozmawiać z obcokrajowcami. Dopracowaliśmy umiejętność komunikacji w języku angielskim, ale poznaliśmy również słownictwo oraz zwroty w języku greckim. Przed samym wyjazdem odbyły się zajęcia, na których nasi nauczyciele zapoznali nas ze zwrotami i kulturą Grecji, a nawet mogliśmy wspólnie zrobić sałatkę grecką. Szkoła wspaniale przygotowała nas na czekające wyzwania. Jednym z takich wyzwań była „Gra Miejska”, w której musieliśmy między innymi poprosić Greka o powtórzenie wybranego polskiego łamańca językowego. Mieliśmy wiele okazji, by wykazać się znajomością języka angielskiego, na przykład przy zamawianiu jedzenia, a w razie problemu mogliśmy zawsze liczyć na nauczyciela.

Efekty mobilności

Przez pobyt w słonecznej Grecji wróciliśmy przepełnieni dobrą energią i gotowi do działania, jak i podejmowania nowych wyzwań. Poznanie innych kultur nauczyło nas szacunku do odmienności, a co najważniejsze, życzliwości do drugiego człowieka bez względu na pochodzenie, płeć lub wiarę. Życzliwość ta przełożyła się również na życie szkolne, gdzie od grymasu wolimy uśmiech, a od nienawiści wolimy zrozumienie i uprzejmość. Wyjazd pokazał nam lepszą perspektywę na przyszłość i wpoił nam cudowne wartości, które stosujemy w życiu realnym jak i w internecie.

Nasza szkoła jest super!

Jesteśmy bardzo wdzięczni naszej szkole za udział w projektach Erasmus +, ponieważ umożliwia nam rozwój i poszerzenie swoich horyzontów. Projekt "Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu" pomógł nam zobaczyć niesamowite miejsca, spróbować nowych rzeczy i przeżyć niezapomniane chwile.

Dziękujemy Staroście Powiatu Sokólskiego Panu Piotrowi Rećko i Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce Anetcie Zubrzyckiej za pozyskanie środków finansowych na realizację projekt pn. "Mobilność edukacyjna uczniów gwarancją sukcesu" w ramach Erasmus + i organizację mobilności do Grecji.

Patrycja Andrzejewska i Aleksandra Szczęsnowicz
fot. Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.