Mieszkańcy Chilmon mają nową drogę przez wieś.

Mieszkańcy Chilmon mają nową drogę przez wieś.

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie drogi powiatowej nr 1246 B Chilmony – Dubaśno. Koszt inwestycji to blisko 5 mln zł. z czego ponad 2,3 mln zł pochodzi z programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, niespełna 1,2 mln z gminy Nowy Dwór i ponad 1,2 mln to wkład własny Powiatu Sokólskiego.

W wydarzeniu oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców wsi, udział wzięli m.in.: Dariusz Piontkowski - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Paweł Krutul - wicewojewoda podlaski, Piotr Rećko - starosta sokólski, Jerzy Białomyzy – wicestarosta, Kazimierz Łabieniec i Łukasz Owsiejko – członkowie Zarządu Powiatu Sokólskiego, Krzysztof Krasiński – przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego wraz z radnymi powiatu, Andrzej Humienny – wójt gminy Nowy Dwór wraz z radnymi gminy, ks. Andrzej Baszko – proboszcz parafii pw. Jana Chrzciciela w Nowym Dworze, ks. Dawid Sulima – proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze, ks. Piotr Hańczaruk – proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie, ppor. Marcin Kunowski – kierownik grupy granicznej placówki Straży Granicznej w Nowym Dworze, Katarzyna Janucik, sołtys wsi Chilmony, dyrektorzy i pracownicy Starostwa Powiatowego w Sokółce i jednostek podległych.

Ta piękna inwestycja nie powstałaby bez uporu i ogromnego zaangażowania Wiesława Hańczaruka, radnego powiatowego minionej kadencji, który wielokrotnie podkreślał, jak ważna jest ta droga. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez środków rządowych. Program Polski Ład, połączony z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg, dał nam impuls do rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Inwestycja nie udałaby się również bez dobrej współpracy z wójtem Nowego Dworu, Andrzejem Humiennym. Piotr Rećko podkreślił, że bez dobrego i mądrego gospodarza, który rozumie potrzeby mieszkańców, realizacja przedsięwzięcia nie doszłaby do skutku. Podziękował również rodzinnej firmie P.U.H. Kampol, która była wykonawcą zadania, oraz wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Sokółce za pozyskanie środków i nadzór nad pomyślnym przebiegiem inwestycji. Starosta gratulował mieszkańcom rozwoju miejscowości, lokalnego patriotyzmu i stwarzania wspaniałych warunków do dorastania dla swoich dzieci.  

Ostatnie lata były wyjątkowym okresem dla samorządów i mieszkańców mniejszych miejscowości oddalonych od wielkich centrów i miast. Dzięki programom rządu Prawa i Sprawiedliwości, takim jak Polski Ład, a także wielu innym funduszom, udało się zrealizować liczne inwestycje. Powiat Sokólski jest doskonałym przykładem, gdzie wiele dróg powiatowych, we współpracy z władzami gminnymi, zostało oddanych do użytku. Dzięki temu mieszkańcy nie tylko Chilmon, ale i innych miejscowości, mogą cieszyć się wspaniałymi trasami o wysokim standardzie – podkreślił Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm RP.

Wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, który pierwszy raz odwiedził Chilmony, był pod ogromnym wrażeniem inwestycji. Podkreślił, że często podróżuje po województwie podlaskim i rzadko spotyka tak dobrze wykonane drogi. Zapewnił, że obecny rząd, będzie wspierał rozwój inwestycji drogowych także w powiecie sokólskim.

Chcemy, aby województwo podlaskie wzbogacało się o nowe drogi i projekty poprawiające jakość życia mieszkańców. Województwo Podlaskie, podobnie jak inne regiony, zmaga się z wyludnianiem, dlatego musimy stworzyć jak najlepsze warunki, aby zatrzymać młodych ludzi w naszym regionie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej drogi i wielu innych w okolicy – powiedział wicewojewoda Krutul.

Życzył także nowej pani sołtys kolejnych, równie ważnych inwestycji, zauważając, że poprzednik przez 38 lat ustawił poprzeczkę bardzo wysoko. Wyraził jednak przekonanie, że dzięki wspólnym siłom uda się zrealizować kolejne przedsięwzięcia.

Andrzej Humienny, wójt gminy Nowy Dwór, podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację zadania i życzył mieszkańcom, aby nowa droga dobrze im służyła. Do podziękowań dołączyła Katarzyna Janucik, sołtys wsi Chilmony, która wyraziła wdzięczność za drogę, na którą mieszkańcy długo czekali.

 - Możemy powiedzieć, że w końcu wkroczyliśmy w XXI wiek. Cieszymy się z tej inwestycji, bo możemy teraz bezpiecznie dojeżdżać do miasta i na swoje pola - mówiła pani sołtys.

Podkreśliła jednocześnie zaangażowanie byłego sołtysa wsi - Wiesława Hańczaruka. 

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Dobra współpraca z panem starostą pokazała, że społeczność naszej wsi otrzymała to, o czym od zawsze marzyła – piękną drogę - powiedział Wiesław Hańczaruk, były sołtys wsi.

Radości z inwestycji nie krył Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, który podkreślił, że w minionej kadencji Powiat Sokólski wykonał ponad 200 km dróg.

Drogi można porównać do krwioobiegu. Tak jak dobrze funkcjonujący krwiobieg, tak i dobrze wybudowane drogi będą sprzyjały rozwojowi danego regionu. Zwracam się do pana wojewody z prośbą, aby przy tworzeniu programów rządowych nie zapominać o naszych odległych kresach wschodnich i umożliwiać realizację takich inwestycji - mówił Kazimierz Łabieniec, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Mieszkańcy Chilmon nie kryli zadowolenia, że mogą teraz dojeżdżać do pracy czy lekarza nową, wygodną trasą. 

Cieszymy się, że podróżując po wyasfaltowanej, nowej drodze, nasze stare samochody posłużą nam dłużej. Bardzo dziękujemy za tak ważną dla nas inwestycję - powiedziała pani Maria, która po wielu latach mieszkania w Dąbrowie Białostockiej wróciła w swoje rodzinne strony, czyli do wsi Chilmony.

Po okolicznościowych przemówieniach i poświęceniu drogi przez księdza Andrzeja Baszko, proboszcza Parafii pw. Jana Chrzciciela w Nowym Dworze i księdza Dawida Sulimę, proboszcza Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Nowym Dworze nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

Sylwia Matuk

fot. Jarosław Stasiulewicz

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.