MedJA. Szkoła krytycznego myślenia, CZYLI MŁODZI OBSERWUJĄ... i piszą

MedJA. Szkoła krytycznego myślenia, CZYLI MŁODZI OBSERWUJĄ... i piszą

    Sokólskie liceum oraz redakcja INFO Sokółka włączyły się w ogólnopolski projekt edukacyjny pt. „MedJA. Szkoła krytycznego myślenia”, będącego częścią programu edukacyjnego „Mind Over Media”.
    Projekt jest inicjatywą Fundacji Evens we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ideą programu jest nawiązanie partnerstwa między szkołami i lokalnymi agencjami medialnymi w celu współtworzenia etycznych mediów i wzmacniania kompetencji krytycznego myślenia.
    W październiku 2019 r. koordynatorzy projektu - nauczyciele Ewa Firs i Małgorzata Kułakowska oraz redaktorzy INFO Sokółka mieli okazję uczestniczenia w warsztatach wprowadzających do programu, które odbywały się w Warszawie, a dotyczyły m.in. roli lokalnych mediów i ich odpowiedzialności za budowanie lokalnej społeczności. Z kolei nauczyciele wzięli udział w kursie e-learningowym z krytycznej analizy przekazów medialnych. Rola uczniów w projekcie polegała na współpracy z lokalnymi mediami oraz samodzielnej pracy redaktorskiej. W efekcie powstały artykuły w kategoriach: MEGA LOKALSI, NIEznane miejsca/ NIEsłychane historie, TU MÓWIĄ MŁODZI oraz wywiad z redaktorem. Przed uczestnikami projektu - w ramach podsumowania - warsztaty dziennikarskie i prezentacja projektów w Warszawie.
    Posłuchajmy, co mówią młodzi...

 

NIEznane MIEJSCA, NIEsłychane HISTORIE

    Województwo podlaskie to, naszym zdaniem, jedno z najbardziej niesamowitych i egzotycznych województw w Polsce.

Wierszalin i prorok Ilja
    W 20. i 30. latach XX wieku na terenach Podlasia zaczęło pojawiać się wielu cudotwórców i uzdrowicieli, samozwańczych mesjaszów i fałszywych carów Mikołajów. Działo się tak z powodu braku duchownych w Kościele prawosławnym. Jednym z takich proroków był Eliasz Klimowicz.Obok Kruszynian, na otoczonej lasem polanie, położona jest wieś Stara Grzybowszczyzna, z której to pochodził. Nieopodal, w środku lasu, znajduje się natomiast Wierszalin – miejsce zbudowane przez proroka Ilję i jego wyznawców. Miało ono być nową stolicą świata, czy też nowym Jeruzalem.

Czym zasłynął Eliasz Klimowicz i w jaki sposób zdobył tylu wyznawców?
    Jego historia zaczyna się przed I wojną światową. Powtarzana legenda głosi, że miano proroka zyskał właściwie dzięki zbirowi Półtorakowi, który grasował w tamtym czasie po okolicach, przysparzając ludziom kłopotów i zmartwień. Dawał się również we znaki Eliaszowi, który w końcu postanowił zaradzić problemowi. W czasie, gdy szukał pomocy u popa-cudotwórcy z Kronsztadu, jeden z sąsiadów zabił Półtoraka. Zasługę tę przypisano jednak Eliaszowi przysparzając mu tym samym sławy.
    Jego popularność wzrosła, kiedy w rodzinnej wsi zaczął budować cerkiew. Jednak podczas wojny została zniszczona. Eliasz ponownie rozpoczął budowę. Aby zebrać potrzebne środki, jego wierni chodzili po okolicznych miejscowościach opowiadając niestworzone historie. Eliasz miał być zmartwychwstałym biblijnym prorokiem, a cerkiew sama wyrastać z ziemi. Wieści o nim rozchodziły się po kraju. Coraz więcej osób z całej Polski odwiedzało Grzybowszczyznę, aby przekonać się czy prorok Ilja naprawdę ma cudowną moc uzdrawiania. Podobno wystarczyło, że dotknął on chorego, a ten natychmiast był zdrowy.
    Pewnego dnia prorok Ilja ogłosił, że zbliża się koniec świata. Wyznaczonego dnia na polu obok cerkwi zwanym Doliną Jozafata pojawili się więc jego wyznawcy. Apokalipsa jednak nie nastąpiła. Wiara w Ilję zaczęła się chwiać. Klimowiczem, który dostał kiedyś za dobroczynną działalność odznaczenie państwowe, zainteresowała się policja. Sprawdzała, czy nie podżega ludności do niepokojów. Był ponoć podejrzewany o zabójstwo… Kolejny problem stanowiła sama cerkiew. Ilja Klimowicz chciał przekazać ją hierarchii prawosławnej, ale uznał, że ta - nie dotrzymała warunków umowy. Sprawa trafiła do sądu, a Eliasz próbował robić podchody w stronę Kościoła katolickiego.
    Pośród całego zamieszania Ilja zaczął budować Wierszalin. Miała to być jedyna ostoja spokoju i tylko ludzie mieszkający w osadzie mieli przeżyć koniec świata.
    Niestety wierni zaczęli się niecierpliwić. Legenda głosi, że w 1936 roku postanowili ukrzyżować proroka na wzór Chrystusa. Eliasz uciekł jednak podczas ,,drogi krzyżowej”. Koniec boskiej misji Ilji w Grzybowszyźnie nastąpił jesienią 1939 r. po rozpętaniu II wojny światowej. Eliasz Klimowicz przepadł wtedy bez śladu. Mówiono, że został rozstrzelany na miejscu przez komunistów albo wywieziony w głąb sowieckiej Rosji, gdzie zmarł.
    Została po nim osada, w której jeszcze przez jakiś czas aż do lat sześćdziesiątych mieszkali jego wyznawcy, czekając na jego powrót.
    W tej chwili mało kto pamięta historię proroka oraz jego Jeruzalem. Jednak są tacy, którzy zostali zainspirowani tym miejscem. W Supraślu bazuje znany na arenie międzynarodowej Teatr Wierszalin. Czerpie on z kultury ludowej eksplorowanego obszaru rekonstruuje i utrwala skazaną na zapomnienie i wyparcie tradycję.

Projekt finansowany z inicjatywy Fundacji Evens w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.