„Krzyż kowalski” - nowa wystawa w sokólskim Muzeum

„Krzyż kowalski” - nowa wystawa w sokólskim Muzeum

„Krzyż kowalski” - nowa wystawa w sokólskim Muzeum

30 listopada (piątek) o godz. 16:30 w Muzeum Ziemi Sokólskiej odbędzie się uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Krzyż kowalski. Marek Kozak, Adam Kozak, Stanisław Kamiński”. Ekspozycja prezentuje współczesne prace trzech artystów ludowych – krzyże kowalskie, nawiązujące do krzyży tradycyjnych wieńczących niegdyś drewniane krzyże przydrożne. Wysoki poziom wykonania, wyczucie materiału, formy i kompozycji – to wszystko odnajdziemy w pracach podlaskich twórców.

Zapraszamy na spotkanie z artystami Markiem Kozakiem, Adamem Kozakiem oraz Stanisławem Kamińskim w Muzeum Ziemi Sokólskiej przy Sokólskim Ośrodku Kultury.
Prelekcję na otwarciu wystawy wygłosi znany autorytet w dziedzinie twórczości ludowej Podlasia, wybitny etnograf, pracownik Podlaskiego Muzeum Sztuki Ludowej – Pan Wojciech Kowalczuk.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa potrwa do marca 2019 r.

Marek Kozak urodził się w 1957 roku w Simunach. Kowalstwa uczył się u swego sąsiada Romualda Muszyńskiego. Specjalizuje się w kuciu krzyży, inspirowanych krzyżami tradycyjnymi wieńczącymi drewniane przydrożne krzyże.

            W latach 2002 i 2004 brał udział w plenerach kowalskich w Ropczycach i Zyplių (Litwa). Swoje wyroby wystawia na jarmarkach w Białymstoku, Kazimierzu Dolnym i Lublinie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2012 roku. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Adam Kozak, urodził się w 1965 roku w Simunach. Od 2004 lat prowadzi własny warsztat kowalski. Kowalstwa uczył się u sąsiada Romualda Muszyńskiego.

 Kuje na zamówienie głównie kraty, bramy, balustrady meble, świeczniki według powierzonych i własnych projektów. Od kilku lat wykonuje krzyże kowalskie. Na zlecenie władz kościelnych wykuł replikę krzyża zdobiącą wieżę kościoła w Sidrze, krzyż na dzwonnicę w Chodorówce i kratę do ołtarza bocznego w kościele parafialnym w Sokółce według projektu arch. Andrzeja Nowakowskiego.

W latach 2002 i 2004 brał udział w plenerach kowalskich w Zipliu (Litwa). Od szeregu lat uczestniczy w organizowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku dorocznych jarmarkach targach sztuki ludowej, Jarmarkach Jagiellońskich w Lublinie (wraz z bratem Markiem Kozakiem). Większość prac wykonuje na indywidualne zamówienia. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Stanisław Kamiński urodził się w 1959 roku w Niemczynie. W 2000 roku podstawy zawodu kowala doskonalił w kuźni Stanisława Czajki w pobliskiej Ostrynce. Specjalizuje się w kuciu krzyży, wzory swoich prac czerpie często z krzyży licznie zachowanych w terenie.

Kutymi krzyżami ozdobił kapliczki i drewniane krzyże m. in. w Podłubiance, Łubiance, Czarnej Białostockiej. Esowate zawiasy okienne jego autorstwa zdobią budynki w Jezierzysku i Czarnej Białostockiej.

Uczestniczył w Targach Rzeźby, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej organizowanych przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

 

Edyta Wiśniewska, Muzeum Ziemi Sokólskiej przy Sokólskim Ośrodku Kultury

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.