Kolejne osiągniecie wybitnej tkaczki Danuty Radulskiej

Kolejne osiągniecie wybitnej tkaczki Danuty Radulskiej

Pani Danuta Radulska znalazła się wśród grona tegorocznych laureatów stypendiów twórczych i stypendiów na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury przyznawanych z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach stypendium „ Barwny watek w janowskiej tkaninie” Pani Danuta stworzy kolekcję ośmiu tkanin dwuosnowowych, z których część powstanie z przędzy barwionej, zapomnianą już techniką wykorzystującą barwniki naturalne pochodzące z lokalnych roślin. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, delikatny koloryt. Przez rok twórczyni wykona cztery tkaniny w technice dwuosnowowej z przędzy barwionej barwnikami roślinnymi i cztery syntetycznymi, co pozwoli na porównanie obu technik balwierskich. Samodzielnie opracuje wzornictwo w oparciu o wzory charakterystyczne dla tkackiego ośrodka janowskiego.
Podsumowaniem stypendium będzie zaprezentowanie tkanin na wystawie w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.
Pani Danuta Radulska jest wybitną, tkaczką która od wielu lat zajmuje się tkactwem dwuosnowowym, dba o zachowanie tradycji lokalnej sztuki ludowej przekazując swoja wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom tkaczek, angażuje się w działania na rzecz promocji sztuki ludowej i twórców regionu.

Karolina Radulska
animator kultury GOKSiT Janów

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.