„Kolacja pokoleniowa w Sokółce”, czyli prozdrowotne babskie spotkanie

„Kolacja pokoleniowa w Sokółce”, czyli prozdrowotne babskie spotkanie

Sobotnia kolacja pokoleniowa (7 grudnia) na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczek. Wydarzenie zorganizowane przez Erę Nowych Kobiet by Joanna Przetakiewicz Białystok we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (BCO) przyciągnęło ponad 100 mieszkanek Sokółki i okolic! Na spotkaniu obecni byli także poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko i członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.


- Bardzo się cieszę, że udało się zorganizować tak wspaniałe spotkanie dedykowane kobietom właśnie tu, w bliskim memu sercu mieście – tymi słowami Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego powitała zgromadzone kobiety i dodała -  Wspieram wszelkie działania podejmowane przez Białostockie Centrum Onkologii. To bardzo ważne, że kadra jedynego ośrodka onkologicznego w regionie dociera do mieszkanek mniejszych miejscowości województwa podlaskiego, zwiększając ich świadomość w zakresie profilaktyki nowotworowej. Szczególnie my – kobiety powinnyśmy trzymać się razem i wspierać nawzajem nie tylko w chorobie.


W ramach kampanii profilaktycznej pod hasłem „Masz po co żyć. Badaj piersi” wszystkie panie wzięły udział w szkoleniu z samobadania piersi, które przeprowadziła pielęgniarka BCO. Praktyczna część szkolenia odbyła się na specjalnych fantomach piersiowych z ukrytymi zmianami nowotworowymi.


- W samobadaniu piersi najważniejsza jest regularność oraz znajomość własnego ciała. Badania dowiodły, że kobiety badające się systematycznie są w stanie wykryć zmiany niemal dwukrotnie mniejsze w porównaniu do tych, które robią to nieregularnie oraz ponad trzykrotnie mniejsze niż kobiety badające piersi po raz pierwszy – zaznaczyła Raisa Sapieżyńska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego.


Dodatkowo, swoimi przeżyciami i doświadczeniem choroby podzieliła się Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok, która czynnie zaangażowała się w kampanię medialną prowadzoną przez BCO. Po kolacji przy muzyce na żywo, nadszedł czas na poznanie tajników idealnego makijażu dla cery dojrzałej. Modelką była Pani Barbara, pacjentka BCO, która w pięknych i wzruszających słowach podsumowała całe spotkanie:
- Najgorsze w chorobie jest to, kiedy osoby, które znamy od wielu lat przestają nas zauważać na ulicy. Stałam się niewidzialna w swoim mieście. Przestałam czuć się tutaj dobrze. To boli najbardziej, a przecież każdy, nawet najmniejszy gest może dać choremu siłę w walce o lepszy dzień i zdrowie. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy są wciąż tymi samymi osobami. Różni nas jedynie stan zdrowia, ale nigdy nie wiemy, co czeka nas w przyszłości. Jestem szczęśliwa, że dziś doszło do tak cudownego wieczoru, który mam nadzieję przełamie pewne stereotypy i lęki przed osobami chorymi.

Informuje Monika Mróz Rzecznik Prasowa Białostockiego Centrum Onkologii.


fot. Julia Gutowska

julkimigawki.pl

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.