„Karcze” na sesji Rady Miejskiej w Sokółce

„Karcze” na sesji Rady Miejskiej w Sokółce

Na nadzwyczajnej sesji RM radni dyskutowali na temat wyników kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczącej działań organów ochrony środowiska w kwestii funkcjonowania składowiska odpadów w Karczach, gm. Sokółka. Zastępca Burmistrza Antoni Stefanowicz przez ok. 2 godziny odczytywał sprawozdanie pokontrolne NIK-u, w którym zawarto m.in. chronologię wydarzeń z jednoczesną oceną poszczególnych organów odpowiedzialnych za obecną sytuację. NIK negatywnie oceniła realizację przez gminę Sokółka zadania polegającego na właściwej eksploatacji instalacji do unieszkodliwiania odpadów. Organ kontrolujący opierał się na dokumentach z urzędu, nie był w terenie i nie zna faktycznej sytuacji. „Po objęciu urzędu Starosty zabiegałem u pani Burmistrz, aby wypowiedziała umowy dzierżawy na stare i nowe wysypisko. Pani Burmistrz w trakcie kampanii wyborczej wyraźnie mówiła, że wie, jak rozwiązać problem Karcz. Raport NIK-u jest dla pani Burmistrz druzgocący” – stwierdził Starosta Sokólski Piotr Rećko, na potwierdzenie cytując poszczególne fragmenty raportu. Dodał również, że gdyby pani Burmistrz posłuchała go w odpowiednim momencie, to miałaby taką ocenę, jaką on otrzymał po kontroli: „NIK pozytywnie ocenia działania obecnego starosty, który w 2015 roku cofnął wydane w 2009 r. pozwolenie na wytwarzanie, zbieranie, odzysk odpadów na terenie Karcz oraz zobowiązał podmiot zarządzający składowiskiem do usunięcia tychże odpadów.” Starosta zwrócił uwagę również na fakt, że w raporcie NIK-u czytamy, iż 15 maja 2015 r., kiedy burmistrzem była już pani Kulikowska, utracona została możliwość bardzo prostego dochodzenia roszczeń z weksla wystawionego na kwotę 3 mln zł. Były sposoby, aby przerwać bieg przedawnienia roszczeń, lecz tego nie dokonano i to było poważne zaniedbanie. Starosta Sokólski Piotr Rećko namawiał, aby wypowiedzieć umowę dzierżawy na stare składowisko i przejąć całkowitą kontrolę nad nieruchomościami gminy Sokółka, „należy zrobić wszystko, aby pozbawić spółki zarządzania tym terenem, gdyż wcześniej czy później np. pod pozorem rekultywacji będą przywozić tutaj śmieci”. W kolejnych punktach sesji radni przyjęli stanowisko Rady Miejskiej w sprawie oceny pani Burmistrz Kulikowskiej na podstawie przeprowadzonej przez NIK kontroli i podjęli uchwałę intencyjną w sprawie konieczności wystąpienia z pozwem przeciwko spółkom działającym na składowisku odpadów w Karczach. AZ

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapiotr rećkosesja rady miejskiejEwa Kulikowska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.