Jubileusz 50-lecia posługi kapłańskiej abp. Sławoja Leszka Głódzia

Jubileusz 50-lecia posługi kapłańskiej abp. Sławoja Leszka Głódzia

Jubileuszowa msza święta, odznaczenia, kwiaty i gratulacje. Tak w niedzielę (19.07) w Bobrówce, rodzinnej miejscowości abp. Sławoja Leszka Głódzia, świętowano pół wieku jego kapłańskiej drogi. Uroczystość połączono z poświęceniem wozu strażackiego lokalnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Samorząd Województwa Podlaskiego na obu wydarzeniach reprezentowali radni sejmiku wojewódzkiego: Jadwiga Zabielska i Paweł Wnukowski.

Podwójne świętowanie w Bobrówce rozpoczęło się mszą św. w miejscowym Kościele pw. Matki Odkupiciela. Eucharystię zakończył szereg podziękowań i gratulacji skierowanych do abp. Głódzia. Duchowny, a także zasłużeni strażacy z jednostki OSP w Bobróce otrzymali odznaczenia nadawane przez Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

Lokalna społeczność świętowała w niedzielę podwójną uroczystość. Tuż po jubileuszowej mszy św. abp. Głódź poświęcił nowy samochód strażacki OSP Bobrówka.

Źródło materiału: www.wrotapodlasia.pl, fot.C. Rutkowski

***

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 r. w Bobrówce (powiat moniecki). Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 r. z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich, a od września 1981 r. pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. 21 stycznia 1991 r., wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce, został mianowany przez Jana Pawła II Biskupem Polowym Wojska Polskiego. 26 sierpnia 2004 r Jan Paweł II mianował abp. Głódzia ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a 17 kwietnia 2008 r. Benedykt XVI – metropolitą gdańskim.

Arcybiskup od 2006 roku jest honorowym obywatelem Sokółki. W latach 1959-63 był uczniem sokólskiego liceum i członkiem działającego nielegalnego koła dyskusyjnego "Białe orły". Razem z kolegami namalował w 1963 r. antysowiecki plakat przedstawiający białego orła z czerwonym sierpem pod szyją i z młotem na głowie, z napisem: "Orle - tam twoja zguba". 17-letni wówczas Głódź został za to skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. W białostockim areszcie późniejszy duchowny spędził 90 dni. Był także relegowany ze szkoły na 2 tygodnie przed maturą. Liceum Ogólnokształcące kończył korespondencyjnie w Białymstoku, będąc jednocześnie na pierwszym roku w białostockim seminarium duchownym. Sutannę przywdział po zdaniu egzaminu dojrzałości.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.