,,Janowskie sploty-Święto tkactwa i tradycji”

,,Janowskie sploty-Święto tkactwa i tradycji”

Unikalną na skalę światową tkaninę dwuosnowową, rzeźbę ludową i inne rękodzieło ludowe oraz różnorodne produkty lokalne można było dzisiaj podziwiać podczas jarmarku , który odbył się w Janowie w ramach Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa przy wsparciu Województwa Podlaskiego. Wydarzenie to odbyło się na terenie Izby Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie, która jest jedynym miejscem w Polsce poświęconym tkaninie dwuosnowowej oraz jej twórcom. Gmina Janów słynie w całym kraju z przepięknych dywanów dwuosnowowych a tradycje tkackie przekazywane są tu z pokolenia na pokolenie już od połowy XIX wieku. Wełniane, dekoracyjne tkaniny, zwane często ,,janowskimi dywanami”, łączące w swoim wzornictwie tradycję ze współczesnością swoim pięknem wyjątkową, unikalną technologią tkacką budzą podziw i zainteresowanie nie tylko znawców ale również miłośników sztuki ludowej w kraju i na świecie. W uroczystej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa udział wzięli Członek Zarządu Województwa Podlaskiego pani Wiesława Burnos, wójt gminy Janów pan Jerzy Pogorzelski oraz zaproszeni goście. Podczas jarmarku powiat sokólski reprezentowała Wicestarosta pani Bożena Jolanta Jelska-Jaroś.W trakcie jarmarku trwały warsztaty i pokazy garncarskie, kowalskie, łyżkarskie, rzeźbiarskie oraz wikliniarskie. Oprawę muzyczną stworzyły występy kapel: Banda Bogdana i Kapela u Mundka. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały również dzieci z zespołu tanecznego ,,Gwiazdeczki” ze Szkoły Podstawowej w Białousach oraz zespołu,,Promyki”ze Szkoły Podstawowej w Janowie. W Izbie Tkactwa Dwuosnowowego można było także wysłuchać prelekcji Wojciecha Kowalczuka pt.,,85 lat janowskiego ośrodka tkactwa dwuosnowowego”. Wojciech Kowalczuk jest etnografem i muzealnikiem, autorem wielu publikacji i projektów.Jako wybitny znawca tkaniny dwuosnowowej od wielu lat współpracuje z janowskim ośrodkiem tkackim, twórczyniami oraz Ośrodkiem Kultury min. biorąc udział w organizacji konkursu na tkaninę dwuosnowową oraz wspierając w działaniach na rzecz zachowania tradycji w regionie. Przed budynkiem Izby Tkactwa Dwuosnowowego można było obejrzeć wystawę poświęconą prof. Eleonorze Plutyńskiej i jej współpracy z janowskimi tkaczkami. Pani Magdalena Stopa – historyk sztuki i dziennikarka w swojej prezentacji pt. “Eleonora Plutyńska i jej praca w Janowie” przedstawiła postać prof. Eleonory Plutyńskiej, która była niezwykle ważną postacią dla rozwoju janowskiego ośrodka tkackiego.

oprac. I.A. Czaplejewicz
zdjęcia Agnieszka Sielewicz

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.