FESTIWAL MŁODZIEŻY BEZ GRANIC w Różanymstoku

FESTIWAL MŁODZIEŻY BEZ GRANIC w Różanymstoku

W tym roku odbędzie się już ósma edycja FESTIWALU MŁODZIEŻY BEZ GRANIC w Różanymstoku, który jest rodzajem międzynarodowej platformy kulturowej skierowanej do młodzieży - wychowanków Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa Podlaskiego, zorganizowanych grup młodzieży z całej Polski, a także grup młodzieży przyjeżdżającej do nas z całego świata - m.in Białorusi, i  Ukrainy. Festiwal to trzy czerwcowe dni, podczas których zaproszone do udziału grupy uzdolnionej artystycznie młodzieży, pracują na wspólnych warsztatach, prezentują swoje programy artystyczne podczas występów, słuchają koncertów zespołów profesjonalnych z różnych stron świata, a przede wszystkim uczą się nawzajem wspólnej pracy i nawzajem od siebie tolerancji dla różnych kultur. W każdej edycji kładziemy nacisk na lepsze poznanie naszej polskiej kultury i historii – przy okazji pokazujemy zagranicznym gościom naszą rodzimą historię, nowością tegorocznego festiwalu będzie pokaz grupy rekonstrukcyjnej ukazującą ogółowi społeczeństwa trudną drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości, której to 100 rocznicę obchodzić będziemy w 2018r. W ramach rekonstrukcji uczestnicy grupy rekonstrukcyjnej odtworzą w strojach i za pomocą artefaktów wytworzonych współcześnie, jak najbardziej zbliżonych do oryginału, konkretne wydarzenie dotyczące bolesnej historii Polski- pokaz przez epoki. Od najświetniejszych dni I Rezczypospolitej, poprzez XVIII wiek, rozbiory, powstania i I Wojny Światowej (Pancerni – jazda pancerna, Husaria, Tatarzy, Powstania listopadowe i styczniowe, Zielona kawaleria czyli I Wojna Światowa), dzięki której społeczność lokalna oraz grupy zagraniczne poznają historię narodu polskiego i polską myśl polityczną, której podwaliny oparte są na doświadczeniach historycznych i uwarunkowaniach geopolitycznych.

 

VIII Festiwal Młodzieży Bez Granic w Różanymstoku to inicjatywa niekonwencjonalnej edukacji dla młodzieży – wychowanków Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Podlasia, zorganizowanych grup młodzieży z całej Polski oraz tzw. Młodzieży społecznie wykluczonej. W tym roku szczególną uwagę zwracamy na przyjazd młodzieży z Ukrainy i Białorusi.

Ideą Festiwalu jest edukacja młodzieży poprzez prezentacje muzyki, a także innych aspektów kultury z całego świata. Przede wszystkim chcemy zaszczepić w młodzieży świadomość i dumę z własnej niepowtarzalnej kultury, ale przy okazji poszerzać ich wiedzę na temat innych. Festiwal to także pomysł na resocjalizację wychowanków Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego, otwarcie ośrodka na osoby z zewnątrz. Wspólna praktyka na warsztatach, wspólne słuchanie koncertów, spektakli i pokazów uwrażliwia młodych artystów i daje szanse na lepsze zrozumienie otaczającego ich świata.

Głównym celem Festiwalu są narodziny tolerancji poprzez poznanie i zrozumienie. Celem jest także umożliwienie młodzieży spotkania z rówieśnikami z innych krajów oraz pogłębianie dialogu międzykulturowego, by poprzez wspólne działania artystyczne, wymianę doświadczeń i integrację mogli doświadczyć i zrozumieć, iż inny kolor skóry, odmienna tradycja, język, pochodzenie nie stanowią barier i przeszkód w porozumieniu się we współczesnym świecie. Celem Festiwalu jest budowanie trwałych więzi społeczno – kulturalnych między młodzieżą z Polski oraz Ukrainy i Białorusi poprzez wspólne przebywanie, uczestniczenie w warsztatach oraz słuchanie koncertów muzyków z różnych części świata. Podczas takich międzynarodowych spotkań, młodzież z Polski, a przede wszystkim z Podlasia, ma możliwość poznać rówieśników z różnych stron świata. Przebywając ze sobą, uczestnicząc wspólnie w wydarzeniach artystycznych, mają okazję poznać ich kulturę, obyczaje, religię. W takim kontekście ma możliwość silniej zaobserwować swoją kulturową odrębność, wyjątkowość, a tym samym nabyć wrażliwości na polską kulturę ludową i potrzeby pielęgnowania obyczajów które w dzisiejszych czasach kultywowane są przez najstarszych.

Nowością w tym roku będzie pokaz grupy rekonstrukcyjnej która ma za zadanie  ukazać ogółowi społeczeństwa trudną drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości, której to 100 rocznicę obchodzić będziemy w 2018r. – nasze wydarzenie na wprowadzić naszych mieszkańców  oraz uczestników Festiwalu w tematykę planowanych uroczystości z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości co ma na celu promowanie naszej polskiej historii.

Młodzież uczestniczyć będzie we wspólnych warsztatach:  PERKUSJA ALTERNATYWNA / Alua Nascimento (Brazylia), WARSZTAT WOKALNO-TEATRALNY / Lena Witkowska (Polska), AKROBATYKA CYRKOWA / Valentine Remels (Belgia) i Gilad Shabtay (Izrael), ŻONGLERKA / Bracia Brwi - Artur Perskawiec i Mateusz Kownacki (Polska), PARKOUR / Samuel Govindin (Francja),  BĘBNY I MUZYKA ZACHODNIEJ AFRYKI/ Ousmane Diarra (Burkina Faso), WARSZTAT Z TEATREM KRZYK / Marek Kościółek i Teatr Krzyk (Polska), SZTUKA INSTALACJI - INSTALOWANIE ŚWIATA Marta Ryczkowska (Polska). Każdy dzień festiwalowy zakończy się koncertem. Na przestrzeni ostatnich lat na festiwalu wystąpili: Becaye Aw (Mauretania), Moulay Sheriff Group (Maroko), Trallikud (Estonia), Bloque 53 (Wenezuela, Kolumbia), Baba Zula (Turcja), Boban i Marko Marković Orchestra (Serbia), Karandila Juniors (Bułgaria), Kocani Junior Orkestar (Macedonia), Kazuhiko Nakagawa i Chie Inoue (Japonia), Mao Tsuji (Japonia), Boldbaatar Sukhdorji (Mongolia), a także grupy z Polski: Wołosi i Lasoniowie, Łona Webber, Čači Vorba, Marcin Ciupidro, Otako i wielu innych. Każdy z uczestników otrzyma pakiet promocyjny (smycz, identyfikator, publikację informującą o programie Festiwalu)

Działania Festiwalu ukierunkowane są na dialog międzykulturowy oraz działania na rzecz wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Zadanie realizowane będzie w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku

FBG Różanystok

 

Poniedziałek 12 czerwca

8.00 - śniadanie

8.30 - 9.00 - rejestracja

9.00 - 12.40- warsztaty

12.40 - 13.20 pokazy warsztatowe ( sala gimnastyczna, budynek SOW)

13.30 - obiad

 

16.00 -  Pokaz Grupy rekonstrukcyjnej   - Zielona kawaleria czyli ułani – 20lecie międzywo  jenne

17.00 - Oficjalne Otwarcie Festiwalu 

17.30  - Karawana Bez Granic

18.30 - Kolacja

19.30 - KONCERT RADIO VARNA (Polska)

 

Wtorek:

8.00 - śniadanie

8.30 - 9.00 - rejestracja

9.00 - 12.40- warsztaty

12.40 - 13.20 pokazy warsztatowe ( sala gimnastyczna, budynek SOW)

13.30 - obiad

 

 

16.00 - Pokazy grup rekonstrukcyjnych ( przy stajni) - jazda tatarska – okres XIV – XVI w

- husaria – XVII w

17.40 -18.30  Koncert / pokaz prowadzących warsztaty

18.30- 19.30  Kolacja

19.30 - 21.00  KONCERT BUM BUM ORKESTAR (Polska)

21.00 - Pokaz CYRKPLOZJA SOW RÓŻANYSTOK

 

Środa 13 czerwca

 

8.00 - śniadanie

8.30 - 9.00 - rejestracja

9.00 - 12.40- warsztaty

12.40 - 13.20 pokazy warsztatowe ( sala gimnastyczna, budynek SOW)

13.30 - obiad

 

17.30  - Koncert / pokaz prowadzących warsztaty

18.30 - Kolacja

19.30 - KONCERT BUDA FOLK BAND (Węgry)

Zdjęcia


Tagi:różanystokFMBGFestiwal Młodzieży Bez GranicRóżanymstoku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.