Europejskie Dni Dziedzictwa w Janowie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Janowie

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa w Janowie odbędą pod hasłem „Moja Droga Przędzą Przeplatana” to wydarzenie ukazujące różne drogi twórczości w janowskim ośrodku tkackim.

Odwiedzając Izbę Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie w drugi weekend września w godzinach 11.00 – 15.00 przebędą Państwo swoistą drogę jaką należy pokonać, aby poznać historię janowskiego tkactwa. Oprowadzać po wystawie i wtajemniczać w tą trudną technikę tkacką będzie artystka z najmłodszego pokolenia twórców janowskiej tkaniny dwuosnowowej.

W Izbie Tkactwa czekać będzie na Państwa wystawa prezentująca unikatowe wzornictwo tkanin dwuosnowowych, obrazująca jaką drogę przeszła tkanina od połowy XIX w., czyli okresu pojawienia się jej na Podlasiu, do współczesnych wzorów janowskich.

Będziecie mieli Państwo możliwość poznania całego procesu tkackiego – od pozyskania runa owczego, poprzez przędzenie, przygotowanie krosna, do wykonania unikalnych na skale światową dywanów dwuosnowowych. Uczestnictwo w warsztatach przy ponad stuletnich krosnach pozwoli Państwu wziąć udział w jednym z etapów tej drogi.

Organizatorzy zaplanowali również spotkania z twórczyniami janowskiej tkaniny, które opowiedzą swoją historię o tym jak wyglądała ich droga do twórczości ludowej. Zaprezentują się między innymi twórczynie, które biorą udział w tegorocznym projekcie „ Mistrz Tradycji” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie trwania wydarzenia w Izbie prezentowane będą filmy opowiadające o janowskich artystkach.

Po odwiedzeniu Izby zapraszamy w dalszą drogę po Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego i zawitanie do pracowni janowskich tkaczek, a także innych twórców. Przed podróżą po pracowniach zachęcamy jeszcze do obejrzenia najnowszego drewnalu autorstwa Arkadiusza Andrejkowa znajdującego się na Izbie Tkactwa, a przedstawiającego prof. Eleonorę Plutyńską wraz z janowskimi twórczyniami, które z nią współpracowały.

Karolina Radulska

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.