EDUKACJA ZA BONY „Dowiaduję się tutaj nowych rzeczy i bardzo sobie to chwalę!”

EDUKACJA ZA BONY „Dowiaduję się tutaj nowych rzeczy i bardzo sobie to chwalę!”

    53-osobowa grupa seniorów z Sokółki i okolic od maja do czerwca spotyka się regularnie w murach sokólskiego „Rolnika”, ażeby zdobyć lub rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu obsługi komputera i pakietu Office oraz poznać tajniki Internetu i komunikacji za jego pośrednictwem. Oprócz przyswajania nowej wiedzy, spotkania obfitują w nowe znajomości i są szansą na sympatyczne, aczkolwiek intensywne, spędzenia czasu. A wszystko zaczęło się, z końcem kwietnia, od podpisania stosownych umów ze Starostą Sokólskim, reprezentującym Powiat Sokólski, który realizuje projekt „Bony na Szkolenia”.

    W Zespole Szkół Rolniczych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, w ramach wsparcia finansowego „Bony Na Szkolenia” do końca czerwca trwają się zajęcia komputerowe dla seniorów. Uczestnicy poznają obsługę komputera - System operacyjny Windows, Pakiet Office i zasady poruszania się w Internecie.
    Pani Małgorzata jest jedną z najmłodszych uczestniczek kursu, ma 50 lat:
    Zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu. Mamy bardzo fajnego instruktora - pana Jurka. Ja, osobiście uczestniczę w nich ponieważ chciałabym podnieść swoje kwalifikacje, głównie w zakresie korzystania z Internetu, obsługi komputera. W tej chwili też pracuję na komputerze, ale w systemie, który posiadamy na pływalni. Chciałabym jednak dowiedzieć się czegoś więcej, poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

    Kiedy Państwo zaczęliście zajęcia?
    Zaczęliśmy na początku maja, już jesteśmy prawie w połowie. Pracujemy co drugi dzień, czasem każdego dnia, od godziny 16:00 do 20:15. W naszej grupie jest 18 osób, frekwencja jest bardzo duża, za każdym razem prawie 100%, wyjątkowo się zdarza, że kogoś brakuje. Wszyscy są bardzo zainteresowani, bardzo chętnie pracują, tak jak pani zauważyła, jest duże ożywienie na sali. Starsze panie są bardzo chętne do nauki. Na razie trudno jest im jeszcze obsługiwać nawet myszkę, ale już robią postępy, uczą się coraz więcej, bo bardzo chcą.

    Kobiet o wiek indywidualnie nie pytamy, ale w jakim średnio wieku są uczestniczki?
    Myślę, że od 50 do 70 lat.

    Pani korzystała już wcześniej z Internetu?
    Tak, mam cały czas kontakt z komputerem i Internetem, aczkolwiek nie ukrywam, że dowiaduję się tutaj nowych rzeczy i bardzo sobie to chwalę. Pierwsze kroki z obsługi komputera zrobiłam sama, później już korzystałam w pracy. Mam swój komputer, tablet, telefon z Internetem. Pomimo to, można się dowiedzieć czegoś więcej na zajęciach.

    Czy według Pani taki kurs może ułatwić życie seniorom?
    Oczywiście, mnie na przykład daje możliwość znalezienia innej pracy, czy usprawnienia obecnej. Panie z grupy nawiązują dzięki Internetowi kontakt z dziećmi, wnukami, znajomymi, rozmawiając przez Skype, czy pisząc przez komunikator. Łatwiej jest im wyszukiwać informacje na różne tematy, dzisiaj mamy takie zajęcia - wyszukiwanie rozkładu jazdy itp. Części osób na pewno to się przyda.

    Czego nauczyły się panie do tej pory?
    Obsługi programu Word, pisania - niektóre panie zupełnie nie umiały, teraz mają już orientację, jak wklejać tekst, przenieść, zrobić tabelki. Dziś mamy wyszukiwanie informacji w Internecie i zapisywanie ich, żeby je mieć pod ręką w utworzonym dokumencie. Na początku były podstawy, teraz wchodzimy troszkę głębiej.

    Pani jest osobą aktywną zawodowo i w kwiecie wieku, ale czy według Pani, dla starszych seniorów jest to także sposób na wyjście z domu, nawiązanie kontaktów towarzyskich?
    Dla starszych osób, myślę, że jak najbardziej. Jedna z pań mówiła, że idąc dzisiaj do szkoły, pomyślała, że nie dosyć, że będzie mogła z wnukami rozmawiać, to jeszcze sobie wyjdzie, pobędzie z ludźmi, porozmawia. To jest sposób na spędzenie czasu, dla niektórych na pewno.

    Czy według Pani istnieją ograniczenia wiekowe dla zdobywania nowej wiedzy i umiejętności?
    Nie ma takich ograniczeń. W każdym wieku jest to dobre i fajne, tylko trzeba chcieć. Pozwala to pozostać w aktywności umysłowej, społecznej. Dla samego siebie warto umieć coś więcej.

JERZY KIMBOROWICZ, nauczyciel matematyki w ZSR w Sokółce, prowadzący zajęcia

    O seniorach często mówi się, że są cyfrowo wykluczeni, czy faktycznie tak jest według Pana?
    Większość z pań, które uczestniczą w moich zajęciach korzysta ze smartfonów, więc automatycznie nie są wykluczone (uśmiech). Trochę to jest różnica - komputer, a smartfon, ale dotykać potrafią, telefony mają, ze smartfonów korzystają, przynajmniej 30% z nich.

    A jak to wygląda jeśli chodzi o komputery?
    Trzeba trochę czasu, ćwiczeń żeby to "ogarnąć". Dwie, trzy osoby z tej grupy miały do czynienia z komputerem. Im starsze osoby, tym rzadziej korzystają lub w ogóle.

    Na co dzień uczy Pan młodzież. Jak się pracuje z grupą seniorów?  
    Trzeba dużo pracować indywidualnie. Jednak panie są bardziej zaangażowane, chętne do pracy, bardziej CHCĄ po prostu! Młodzi to nie bardzo chcą…

Jaka atmosfera panuje na zajęciach?
    Bardzo dobra, widzi pani: gwar, zaangażowanie, panie wciąż chcą się czegoś nauczyć. Mamy jeszcze przed sobą cały Excel, PowerPoint, bankowość elektroniczną, … jest jeszcze sporo różnych rzeczy.

    Czy według Pana, takie zajęcia to dobry pomysł?
    Bardzo dobry, panie są bardzo zainteresowane, a to się liczy. W każdym wieku warto poszerzać wiedzę i umiejętności. Dla części tych osób, jest to też sposób na spędzanie wolnego czasu.

 

materiał: Patrycja A. Zalewska

    Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
    Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.