Dzień Strażaka

Dzień Strażaka

Tegoroczny Dzień Strażaka w Sokółce obchodziliśmy 2 czerwca. Uroczystości, której gospodarzami byli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce – Dariusz Wojtecki, Starosta Sokólski Piotr Rećko oraz Prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sokółce – Franciszek Budrowski, patronował Jarosław Zieliński – Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Tradycyjnie obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się przemarszem uczestników uroczystości spod Komendy PPSP w Sokółce do kościoła Św. Antoniego Padewskiego, gdzie odbyła się msza święta w intencji strażaków. Po zakończeniu nabożeństwa pochód prowadzony przez Powiatową Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół w Suchowoli, w którym maszerowały poczty sztandarowe poszczególnych jednostek straży pożarnej zarówno zawodowej jak ochotniczej, strażacy, przedstawiciele innych służb mundurowych: policji, straży granicznej, lasów państwowych, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządów różnego szczebla. Korowód zamykały wozy strażackie.
Podczas uroczystości na placu przed Komenda Powiatową PSP zostały wręczone awansy, odznaczenia, medale i wyróżnienia. Podczas wystąpień w stronę strażaków popłynęło wiele słów uznania i wdzięczności za ich służbę ratowania życia, zdrowia i mienia mieszkańców powiatu sokólskiego, a niejednokrotnie sięgającą poza jego granice.
“Bóg, Honor, Ojczyzna… Bogu na chwałę, ludziom na ratunek to wszystko macie wyryte nie tylko na tych pięknych sztandarach, ale też w sercach i za to wam bardzo serdecznie dziękujemy.” mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko. “W ostatnim czasie wspólnie z Komendantem Dariuszem Wojteckim aplikujemy o termomodernizację budynku Komendy w Sokółce jak również w Dąbrowie Białostockiej, jesteśmy już na liście rankingowej. Myślę, że uda nam się zabezpieczyć wkład własny i zrealizować termomodernizację.” kontynuował Starosta. Dziękował również samorządowcom z gmin leżących na terenie powiatu sokólskiego, za to, że aplikują do różnych projektów, dzięki którym straż pożarna zyskuje nowy sprzęt. Szczególne podziękowania złożył Wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jarosławowi Zielińskiemu, który w tej kadencji parlamentarnej wykonał olbrzymią pracę w zakresie wsparcia doposażenia naszych strażaków z jednostek OSP z niemal wszystkich gmin powiatu. “Generał Sulik, Generał Godlewski, Generał Bondaryk i teraz Generał Biziuk. Panie generale gratulujemy z całego serca, życzymy powodzenia, aby pan w dalszym ciągu przynosił chlubę powiatowi sokólskiemu i naszej wspaniałej najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Niech żyje Polska, niech żyją strażacy.” Zwrócił się Starosta Piotr Rećko do niedawno awansowanego do stopnia generała brygady SG Generała Biziuka, po czym wręczył kosze kwiatów Wiceministrowi Jarosławowi Zielińskiemu oraz Generałowi Grzegorzowi Biziukowi – szefowi Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W ubiegłym roku udało się kupić 13 wozów strażackich dla województwa podlaskiego, w skali kraju był to rekordowy rok - 380 samochodów. W tym roku ten rekord będzie pobity i to zdecydowanie - 480 samochodów w skali kraju w tym 30 dla województwa podlaskiego. (...) W tym roku będą 4 kolejne samochody dla powiatu sokólskiego: dla Szudziałowa, Drygi w gminie Suchowola, Sidry i Janowa. Kiedy te zakupy zrealizujemy, będzie można powiedzieć, że powiat sokólski jest jednym z najlepiej wyposażonych powiatów jeżeli chodzi o sprzęt. (...) stało się to możliwe dzięki dobrej współpracy wielu instytucji: samorządów, którym serdecznie dziękuję za wkład finansowy, Ministrowi Środowiska i podlegającym mu instytucjom min. Funduszowi Ochrony Środowiska, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska), Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Lasom Państwowym.” Mówił w swoim przemówieniu Wiceminister Jarosław Zieliński.

PAT

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.