Droga w Kamiennej Nowej jeszcze w tym roku.

Droga w Kamiennej Nowej jeszcze w tym roku.

Dzisiaj w Kamiennej Nowej odbyło się spotkanie robocze dotyczące budowy drogi w tej miejscowości. Z mieszkańcami wsi spotkali się m.in. Jerzy Białomyzy – wicestarosta powiatu sokólskiego, Łukasz Owskiejko – członek zarządu powiatu sokólskiego, Mateusz Adaszczyk – radny powiatu sokólskiego,Andrzej Wnukowski – zastępca dyrektora wydziału komunikacji, transportu, inwestycji drogowych i kubaturowych w sokólskim starostwie, Artur Gajlewicz – burmistrz Dąbrowy Białostockiej, Wojciech Nowak – prezes firmy Ekodrom z Augustowa.

Z inicjatywą rozmów, dotyczących szczegółów realizacji zadania, wyszli mieszkańcy zainteresowani m.in. zjazdami z planowanej inwestycji na ich pola czy łąki, terminami poszczególnych etapów prac, ogólnym planem inwestycji. Dziś samorządowcy i wykonawcy robót podczas spotkania szczegółowo przedyskutowali przebieg trasy. 

– To wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Cieszę się, że doszło do spotkania, podczas którego możemy wsłuchać się w głos mieszkańców i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące remontu drogi – powiedział Łukasz Owskiejko, członek zarządu powiatu sokólskiego.

Droga Kamienna Nowa – granica powiatu to bardzo ważny ciąg komunikacyjny na  gminy Dąbrowa Białostocka. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki współpracy lokalnych władz samorządowych, PKP i Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

Wykonawcą zadania jest firma Ekodrom z Augustowa. Projekty są już przygotowane, trwa procedura ZRID.

Ten trakt komunikacyjny jest także istotny z uwagi na to, że łączy dwa powiaty – sokólski i augustowski. 

Będziemy namawiać włodarzy powiatu augustowskiego, aby wyremontowały drogę również po swojej stronie – zapewniał Artur Gajlewicz, Burmistrz Gminy Dąbrowa Białostocka.

Dla mieszkańców naszego regionu będzie to doskonały skrót do Augustowa. A bardzo wielu z nich podróżuje w tamtą stronę w celach turystycznych, rekreacyjnych, ale też zawodowych. 

Przebudowywany odcinek drogi powiatowej 1230B, od Kamiennej Nowej do mostu na rzece Biebrza, liczy niespełna kilometr (759,75 m). Będzie pokryty nawierzchnią betonową. Decyzja o wyborze takiego materiału zapadła po uwzględnieniu wniosku Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Przede wszystkim chodzi o to, żeby nawierzchnia drogi nie nagrzewała się, a tym samym, nie sprzyjała wylegiwaniu się na niej płazów. Celem jest, aby jak najmniej zwierząt poniosło śmierć w trakcie jej użytkowania – tłumaczył Wojciech Nowak, prezes firmy Ekodrom z Augustowa.

21 maja tego roku minister klimatu i środowiska wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji. Całkowity  jej koszt to 2 361 402,81 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na podstawie umowy z wojewodą podlaskim, wynosi 1 025 000,00 zł. Kolejnym zewnętrznym źródłem dofinansowania jest Rządowy Fundusz Polski Ład – 1 300 000,00 zł.  Powiat otrzymał także dotację od Gminy Dąbrowa Białostocka – 168 201, 40 zł. 

Zakończenie robót planowane jest na 28 grudnia tego roku.

Patrycja A. Zalewska- Poskrobko

Fot. Marcin Pogorzelski

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.