Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony...

Dobry żołnierz,  to żołnierz wyszkolony...

    Od 14 do 28 grudnia 2020 roku w ramach zadania publicznego pt. „Dobry żołnierz to żołnierz wyszkolony – System szkoleniowy dla uczniów Powiatu Sokólskiego” - Towarzystwo „Ziemia Sokólska” organizowa szkolenie strzeleckie i z samoobrony współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
    Uczestnikami zajęć była młodzież klas mundurowych z Zespołu Szkół w Sokółce oraz Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej.

     W trakcie szkolenia strzeleckiego (15-17.12) uczniowie zapoznali się zasadami bezpieczeństwa, postawami strzeleckimi oraz charakterystyką i parametrami poszczególnych rodzajów broni oraz odbyli zajęcia praktyczne z wykorzystaniem pistoletów bojowych Glock 17, w kal. 9x19, oraz karabinów AK, w kal. 7,62x39.
    Był to kolejny krok przygotowujący i przybliżający uczniów do pracy i służby w formacjach mundurowych takich jak Policja, Straż Graniczna, czy Wojsko Polskie.
    Uwieńczeniem szkolenia było ognisko integracyjne, podczas którego młodzież miała możliwość podzielenia się emocjami i spostrzeżeniami związanymi z zajęciami. Szkolenie zostało przeprowadzone z zachowaniem środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa związanych z sytuacją epidemiczną.


     Tekst na podst. B. Marcińczyk

***
    O szkolenie z samoobrony zapytaliśmy instruktora Tomasza Leszkowicza.


    Panie Tomaszu, szkolił pan młodzież, która na co dzień chodzi w mundurze, czyli teoretycznie nie były to „żółtodzioby”, czy techniki samoobrony były im już znane?


    Zdecydowanie tak, tym bardziej, że w gronie tych osób są zawodnicy boksu, kickboxingu, karate, czy taekwon-do. Ponadto osoby uczące się w klasach mundurowych cechuje duże zaangażowanie, co bardzo pomaga w tej pracy.


    Czego konkretnie dotyczyło prowadzone szkolenie?


    Omawialiśmy i przećwiczyliśmy odpowiedzi na podstawowe zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa. Bardzo mocno starałem się skupić na trochę mniej oczywistych aspektach samoobrony, takich jak m.in. świadomość oraz sposoby jej doskonalenia.


    Co sprawiło młodzieży najwięcej trudności?


    Wydaje mi się, że praca głosem, który często musi być stanowczy i brutalny. Dobrze wychowane, miłe na co dzień, osoby miały z tym trochę problemu.


    Jak się pracowało z tą młodzieżą?


    Było miło i niezmiernie efektywnie. Widać, że przedłużający się lockdown wywołuje pewien głód nauki.


    Dziękujemy za rozmowę.


    Również dziękuję.


Certyfikat ukończenia szkolenia otrzyma ogółem 185 uczniów, strzeleckiego – 140, a szkolenia z samoobrony – 45.

Materiał: JS, MB, AT

 

Szkolenia odbyły się w ramach zadania publicznego pt. „Dobry żołnierz to żołnierz wyszkolony – System szkoleniowy dla uczniów Powiatu Sokólskiego” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Organizator: Towarzystwo „Ziemia Sokólska”

OGŁOSZENIE PŁATNE

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.