„Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w.” - Przystanek Historia

„Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w.” - Przystanek Historia

„Już w XIII wieku rycerstwo polskie spotyka się z Tatarami. Co ciekawe, Tatarzy używali zupełnie odmiennych taktyk wojennych, na które rycerstwo nie było przygotowane. Błyskawiczne działania, szybkie manewry, wykorzystanie łuku refleksyjnego – to wszystko sprawiało, że wojska tatarskie opanowywały z łatwością Europę” – o takich i innych ciekawostkach historycznych mogliśmy się dowiedzieć z wykładu dr Łukasza Lubicza – Łapińskiego z białostockiego Oddziału IPN wygłoszonego na spotkaniu zorganizowanym w ramach Przystanku Historia w Sokółce.  Wykładowi poświęconemu udziałowi Tatarów w walkach o wolność Rzeczypospolitej towarzyszyła wystawa pt. „Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w.” Tatarzy byli wiernymi towarzyszami broni nie tylko w czasie bitwy pod Grunwaldem. Wykazując silny patriotyzm uczestniczyli między innymi w trakcie walki z bolszewikami w 1920 r.

 

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.