Dąbrowskie Liceum uhonorowanie tytułem: SZKOŁA DIALOGU

Dąbrowskie Liceum uhonorowanie tytułem:  SZKOŁA DIALOGU

Dąbrowskie Liceum SZKOŁĄ DIALOGU

    Szkoła Dialogu to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczniowie poznają lokalną historię oraz dowiadują się o roli, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach. Uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez specjalnie przygotowanych edukatorów i tworzą swoje projekty.
    Uczestnicy programu poznają historię swojej okolicy, często odkrywając zapomniane fakty dotyczące żydowskich mieszkańców, którzy niegdyś współtworzyli społeczny krajobraz danej miejscowości. Samodzielnie odszukują i rekonstruują lokalne dziedzictwo żydowskie, upamiętniając historię Żydów w miejscach, w których sami mieszkają. Czytamy na www.dialog.org.pl


DOROTA BUDZIŃSKA* Liderka Dialogu w Dąbrowie Białostockiej


 Mimo kłopotów czy krytycznych uwag mam wrażenie, że wraz z młodzieżą zrobiliśmy rzecz najważniejszą – przywróciliśmy pamięć o dąbrowskich Żydach i ta pamięć trwa. Odczytujemy popioły (to parafraza tytułu tomiku wierszy Jerzego Ficowskiego, naszego patrona, „Odczytanie popiołów”), ale tworzymy też przyszłość – lepszą, bez uprzedzeń, niepamięci, zbiorowej amnezji. Na bramie kirkutu władze miasta umieściły tablicę, którą wraz z burmistrzem odsłonił Michael Nevins. Ustawiono znak informacyjny i nareszcie mieszkańcy Dąbrowy wiedzą, gdzie znajduje się żydowski cmentarz. Kolejne roczniki moich uczniów angażują się w działania, absolwenci ich wspomagają, od niektórych dąbrowian słyszę pochwały, wspierają mnie władze powiatu oraz dyrekcja. Cieszą mnie wspaniałe słowa wypowiadane lub pisane przez potomków dąbrowskich Żydów, ich wizyty, obrazy poświęcone żydowskim i chrześcijańskim mieszkańcom. Oczywiście spotykam się również z negatywnymi ocenami, niestety również w środowisku szkolnym. Mimo to robię i będę robić dalej to, co rozpoczęłam, z głęboką wiarą, że jest to działanie pożyteczne. Po ponad 70 latach pamięć o Żydach z Dąbrowy trwa.
Całość przeczytamy na: dialog.org.pl
----------------------------------
*nauczyciel języka polskiego w dąbrowskim Zespole Szkół, członkini Forum Dialogu, ma za sobą cały szereg działań na rzecz przywracania pamięci o dąbrowskich Żydach, wraz z Jolantą Konstańczuk nominowana do Nagrody POLIN 2019

***

    ps. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia w temacie tolerancji i wzajemnego poszanowania, świadczą antysemickie napisy, które pojawiły się kilka dni temu na murze miejscowego cmentarza żydowskiego. Niestety, jest to już kolejny incydent, dwa lata wcześniej na tym samym cmentarzu zbezczeszczono kilka macew oraz uszkodzono znak informujący.
    Pozostaje nadzieja, że edukacja i wychowanie w duchu szacunku i tolerancji zbuduje przyszłe otwarte społeczeństwo.

opr. AT, fot. /FB/ D.Budzińska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.