Chcą wdrożyć nowoczesne rozwiązania, żeby pomóc dzieciom

Chcą wdrożyć nowoczesne rozwiązania, żeby pomóc dzieciom


Powiat Sokólski, jako jedyny samorząd w województwie, bierze udział w innowacyjnym projekcie. Wnioski mogą pociągnąć za sobą nawet zmiany w prawie.


- Żeby skutecznie pomóc dziecku i rodzinie, potrzebne jest działanie wielu instytucji pracujących na rzecz dziecka. Wobec tego cały system wsparcia ucznia i jego opiekunów ma być przemodelowany, a ta zmiana zaczyna się od diagnozy potrzeb – zauważyła Anna Fidziukiewicz, Koordynator Instytucji Koordynującej, którą jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sokółce.


W naszym urzędzie na spotkaniu informacyjno-promocyjnym zebrali się specjaliści biorący udział w badaniu pn. „Projekt innowacyjno-wdrożeniowy w zakresie oceny funkcjonalnej”. Jego celem jest opracowanie rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie, międzysektorowego wsparcia dla dzieci i całych rodzin. Chodzi również o umożliwienie skutecznej współpracy różnych jednostek działających na rzecz dziecka.
Powiat Sokólski uczestniczy w nim jako jedyny samorząd w województwie podlaskim, obok 35 innych powiatów z całej Polski. Działania finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, a głównym wykonawcą z jego ramienia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Poza tym w projekcie biorą udział inne uczelnie wyższe: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.


- To, co robimy, służy wypracowaniu rozwiązań, które mają być potem umocowane w aktach prawnych, czyli w ustawach i w rozporządzeniach. Nasze wnioski zostaną szczegółowo zanalizowane, a w konsekwencji posłużą do daleko idących zmian ustawodawczych – dodała Fidziukiewicz.


Na poziomie lokalnym zadania specjalistów biorących udział w nowatorskich działaniach polegają na przeprowadzeniu wśród dzieci i młodzieży badań z wykorzystaniem narzędzi przygotowanych przez współpracujące uczelnie. Następnym krokiem jest wypracowanie skoordynowanej sieci wsparcia wspólnie działających instytucji i podmiotów. Dzięki realizowanym działaniom mieszkańcy powiatu sokólskiego będą mogli otrzymać pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania.


Główny cel projektu to zatem podniesienie jakości i efektywności skoordynowanego, międzysektorowego wsparcia udzielanego dzieciom, uczniom i ich rodzinom oraz środowisku, w którym funkcjonują, na poziomie lokalnym.


- Zależy nam na wypracowaniu nowych rozwiązań i zastanowieniu się, na ile rzeczywiście można je wdrożyć, uwzględniając specyfikę każdego powiatu – zaznaczył dr Radosław Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, który uczestniczył w spotkaniu online.


Projekt trwa już od września 2022 roku. Do tej pory wytypowano 10 uczniów szkół znajdujących się na terenie powiatu i stworzono dla nich propozycje indywidualnych planów wsparcia.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Piotra Rećko, Starostę Sokólskiego, przy współpracy Anny Fidziukiewicz, Koordynatora Instytucji Koordynującej. Wzięli w nim udział między innymi przedstawiciele gmin znajdujących się na terenie powiatu sokólskiego oraz szkół biorących udział w projekcie.


Kamila Białomyzy
Fot. Maciej Białobłocki

 

Zdjęcia


Tagi:#PowiatSokólski#ModelWsparciaMiędzysektorowego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.